Trwa ładowanie...

Bałtyk: Sinice wreszcie ustępują? Jeżeli planujesz wyjazd nad morze, sprawdź, które kąpieliska są już otwarte

Bałtyk: Sinice na Helu wreszcie ustępują. W środę, 24 lipca rano wiele plaż było zamkniętych z powodu zakwitu sinic. Jeśli planujesz wybrać się nad morze, zobacz, które kąpieliska są już otwarte.

Share
Bałtyk: Sinice wreszcie ustępują? Jeżeli planujesz wyjazd nad morze, sprawdź, które kąpieliska są już otwarte
Źródło: iStock.com
d1gvqke

Bałtyk — Sinice na Helu ustępują

W środę, 24 lipca Pomorski Państwowy Inspektorat Sanitarny poinformował o pojawieniu, a następnie zniknięciu sinic na helskich plażach. Wiadomo, że rankiem zamknięte były kąpieliska Duża Plaza i Na Cyplu na Helu. Od zeszłego czwartku problem z sinicami utrzymuje się jednak na dwóch plażach w Zachodniopomorskiem. Do tej pory nie zostały otwarte kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i kąpielisko miejskie w Gryficach. Czerwone flagi wisiały również w weekend na 10 plażach w Trójmieście. Na szczęście, w tamtym obszarze już można się kąpać.

Sinice – czym są i skąd się biorą?

Sinice są samożywnymi mikroorganizmami, rozmnażającymi się wegetatywnie (np. przez podział komór). Chociaż mogą wystąpić we wszystkich zbiornikach wodnych, najczęściej spotyka się je w wodzie morskiej. Sinice produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobie i układ oddechowy. Kontakt z tymi związkami chemicznymi może wywołać gorączkę, biegunkę, wymioty, wysypkę na skórze, a w skrajnych przypadkach również niewydolność oddechową i uszkodzenie wątroby oraz nerek.

Informacje o stanie kąpielisk są udostępniane na oficjalnej stronie GIS.

d1gvqke

Podziel się opinią

Share
d1gvqke
d1gvqke
Więcej tematów