Trwa ładowanie...
drpjace

BALTOPS 2001: polskie okręty strzelały najcelniej

Już siódmy dzień wojska 14 państw
uczestniczą w międzynarodowych ćwiczeniach na Bałtyku: BALTOPS 2001. W manewrach bierze udział ponad 40 okrętów, samoloty i śmigłowce. Największą liczbę celnych strzałów oddały dwa polskie okręty: ORP "ROLNIK" i ORP "GÓRNIK".

drpjace
drpjace

Faza morska ćwiczenia rozpoczęła się we wtorek, 5 czerwca. Pierwszym elementem było sformowanie międzynarodowych grup taktycznych operujących na Bałtyku. Okręty rozpoczęły współdziałanie w prowadzeniu wielonarodowych morskich operacji pokojowych.

Polskie trałowce ORP "JAMNO" i ORP "BUKOWO" wchodzą w skład sił obrony przeciwminowej. Polskie okręty poszukują i unieszkodliwiają miny morskie. Ich głównym zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie międzynarodowego zespołu okrętów przez rejony zagrożone minami.

Głównym zadaniem polskich okrętów rakietowych ORP "ROLNIK" i ORP "GÓRNIK" było wykonanie uderzeń na cele nawodne i powietrzne. Polskie okręty uzyskały największą liczbę trafień. Załogom gratulował, w specjalnym telegramie, dowódca ćwiczenia kontradmirał John W. Townes III.

W skład grupy okrętów podwodnych wchodzi ORP "WILK". Polski okręt jest poszukiwany przez okręty nawodne i śmigłowce grupy zwalczania okrętów podwodnych, w skład której wchodzi między innymi korweta ORP "KASZUB".

drpjace

Działania sił nawodnych wspiera lotnictwo morskie. W działaniach uczestniczy łącznie 57 samolotów i śmigłowców różnych typów. Głównym zadaniem samolotów polskich sił morskich jest przeprowadzenie ataków na cele nawodne oraz odpieranie ataków przeciwlotniczej artylerii okrętowej.

Manewry na morzu potrwają do piątku, 15 czerwca. W niemieckiej bazie morskiej w Kilonii dowódcy ćwiczenia podsumują wszystkie elementy prowadzonych działań.(ck)

drpjace
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drpjace
Więcej tematów