PolskaBalowe 200 lat we Wrocławiu

Balowe 200 lat we Wrocławiu

Prawie 70 sukni balowych, pantofle, szale, torebki, buty i grafiki z projektami strojów balowych można będzie obejrzeć na wystawie "Od zmierzchu do świtu. Moda na wieczór i karnawał" zorganizowanej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja potrwa od 24 stycznia do 9 kwietnia.

Autorka wystawy, Małgorzata Możdżyńska-Nawotka poinformowała, że eksponaty pochodzą z okresu od początku XIX wieku, czyli od stylu empire, do lat 80. XX wieku. Najstarszą suknią na wystawie jest krynolina w szkocką kratę pochodząca z 1860 r. Jedną z najdroższych spośród wystawionych kreacji jest suknia zaprojektowana przez Jamesa Galanosa, u którego ubierała się m.in. Nancy Regan. Ten strój oryginalnie wart był ok. 5 tys. dolarów - opowiadała Możdżyńska-Nawotka.

Eksponaty zaprezentowano w sali balowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Oprócz sukni, można zobaczyć tam również ponad 200 grafik przedstawiających projekty strojów, a także około 60 akcesoriów wieczorowych, m.in. pantofle, torebki, biżuterię i wachlarze.

Na wystawie znalazły się tylko stroje i akcesoria damskie. Próbowaliśmy ustawić dwa manekiny ubrane w smokingi, ale popsuło to kompozycję sali balowej. Niewykluczone jednak, że jeszcze spróbujemy je wstawić - powiedziała Ewa Halawa, współautorka wystawy.

Większość kreacji pochodzi ze zbiorów własnych muzeum. Równocześnie z wystawą promowana jest książka pt. "Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej" autorstwa Małgorzaty Możdżyńskiej- Nawotki. Autorka opisuje w niej rozwój wieczorowej mody damskiej i męskiej począwszy od XVIII wieku, a także, dodatkowo, historię i specyfikę bali maskowych.

Wystawy związane z modą wrocławskie Muzeum Narodowe przygotowuje od 1999 r. Najnowszy projekt jest już trzecim dużym przedsięwzięciem związanym z tym tematem. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 24 stycznia do 9 kwietnia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)