PolskaBalicki: w sprawie ZOZ-ów możliwość kompromisu z PiS; PO przeciwna

Balicki: w sprawie ZOZ‑ów możliwość kompromisu z PiS; PO przeciwna

Minister zdrowia Marek Balicki poinformował, że widzi możliwość porozumienia z PiS w sprawie szybkiego uchwalenia prezydenckiego projektu ustawy o pożyczkach dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ). Jego zdaniem, przeciwna szukaniu jakiegokolwiek kompromisu jest PO.

We wtorek minister spotkał się w resorcie zdrowia z przedstawicielami wnioskodawców trzech projektów ustaw o pożyczkach - prezydenckiego oraz dwóch poselskich: PO i PiS, aby wypracować kompromisowe rozwiązanie pozwalające na szybkie zakończenie prac legislacyjnych nad nimi.

Po południu zbiera się sejmowa Komisja Zdrowia, aby dalej rozpatrywać prezydencki projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ-ów, który zakłada udzielenie publicznym szpitalom pożyczek z budżetu państwa na spłatę zaległych podwyżek z tytułu tzw. ustawy 203.

Wcześniej posłowie lewicy zdecydowali, że prezydencki projekt będzie podstawą do dalszych prac. Jednocześnie zadeklarowali, że w trakcie dalszego rozpatrywania w komisji projekt prezydencki może być uzupełniany, uwzględniając propozycje z dwóch projektów poselskich.

W mojej ocenie ze strony Platformy widoczny jest brak otwarcia na szukanie kompromisu. Natomiast PiS uznaje potrzebę nie tylko wypłacenia pożyczek do kwoty 2,2, mld zł, ale również opracowanie programów restrukturyzacyjnych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Dlatego realna jest możliwość porozumienia - powiedział Balicki.

Elżbieta Radziszewska (PO) powiedział PAP, że ubolewa, że Balicki, który nie jest "już gospodarzem tej ustawy", mówi, że PO jest jej przeciwna. Przecież nic się nie zmieniło. Projekt prezydencki jest nadal zły - to jest ten sam projekt, który już raz został odrzucony w Sejmie - podkreśliła Radziszewska. Zaprzeczyła tezie, że Platforma nie jest skłonna do kompromisu w kwestii projektu.

Balicki powiedział, że możliwe jest porozumienie z PiS. Uważa, że PiS musi przemyśleć do posiedzenia Komisji Zdrowia czy w ustawie powinno się zapisywać umorzenia cywilno-prawne, tak, by programem restrukturyzacji długów można było objąć także dostawców. Do tej pory PiS się temu sprzeciwiał.

Największe kontrowersje budzi kwestia tego, czy publiczne szpitale będą mogły przekształcać się w spółki użyteczności publicznej (SUP).

W tej kwestii nie ma kompromisu, ale nie może go być. Kompromisem było już doprowadzenie do rozwiązania, że przekształcanie w spółki nie jest obowiązkowe - wyjaśnił minister. Uważa on, że sprawa spółek nie powinna blokować prac komisji; powinna zostać rozstrzygnięta przez Sejm.

Nie chcecie SUP-ów, to zgłoście wniosek mniejszości; niech sala sejmowa zdecyduje - powiedział minister. Czy to jest pole do kompromisu? - skomentowała Radziszewska.

Według Balickiego, PO sprzeciwiając się wprowadzeniu SUP-ów, otwiera drogę do dalszego powstawania spółek nieuwzględniających specyfiki służby zdrowia. Takie spółki już są, ale to właśnie otwiera drogę do dzikiej prywatyzacji - powiedział minister.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)