PolskaBalicki: po 1 kwietnia będzie ciągłość leczenia

Balicki: po 1 kwietnia będzie ciągłość leczenia

Ciągłość leczenia, możliwość wyboru lekarza rodzinnego, terminy wyznaczonych operacji i wizyt u specjalistów - to wszystko zostaje utrzymane po wprowadzeniu od 1 kwietnia Narodowego Funduszu Zdrowia - zapewnił w poniedziałek minister zdrowia Marek Balicki.

"Wszyscy pacjenci, którzy wybrali sobie wcześniej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, będą mogli się dalej u niego leczyć. Ważność deklaracji zostaje zachowana. Będą mogli dwukrotnie w roku zmienić lekarza, jeśli uznają, że jest taka potrzeba" - powiedział dziennikarzom Balicki.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą o Narodowym Funduszu Zdrowia pacjenci otrzymują możliwość leczenia w każdym szpitalu na terenie całego kraju pod warunkiem otrzymania skierowania lekarskiego. "Ale skierowanie to może wystawić każdy lekarz, nawet taki z gabinetu prywatnego, który nie podpisał kontraktu z kasą chorych" - wyjaśnił minister.

Dodał, że od 12 kwietnia nie będą potrzebne tak zwane promesy. Promesę ze swojej kasy musi mieć obecnie pacjent, który chce leczyć się w szpitalu położonym na terenie działania innej kasy. Promesa to forma gwarancji, że macierzysta kasa sfinansuje leczenie takiego pacjenta.

Minister podkreślił, że zmiany będą wprowadzane etapami, tak by uniknąć chaosu. Według niego, obecnie najważniejsze jest, by zakłady opieki zdrowotnej podpisywały aneksy do umów z kasami chorych lub przynajmniej rozpoczęły procedurę konkursów ofert. "Po 31 marca nie będzie możliwości podpisania aneksów. Fundusz nie może tego zrobić" - powiedział Balicki.

Dodał, że w pierwszym kwartale roku rozpoczną się prace nad ustaleniem jednolitych zasad kontraktowania świadczeń medycznych i nad opracowaniem kryteriów podziału funduszy na przyszły rok. Prace te zostaną zakończone w trzecim kwartale. Wówczas rozpocznie się konkurs ofert na świadczenia w 2004 r.

Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia została w poniedziałek opublikowana w "Dzienniku Ustaw" (nr 45). Oznacza to, że wejdzie w życie za 14 dni, czyli 1 kwietnia.

W myśl ustawy zostaną zlikwidowane kasy chorych, a w ich miejsce zostanie powołany Fundusz z 16 oddziałami wojewódzkimi. To oddziały mają zawierać umowy z przychodniami, gabinetami lekarskimi i szpitalami. (an)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)