Trwa ładowanie...
13-01-2006 18:20

Badania nad chodem pingwinów mogą pomóc ludziom

Amerykański naukowiec bada właściwości
charakterystycznego chodu pingwinów, które idąc kiwają się na
boki. Jego zdaniem, ustalenie, w jaki sposób pingwinom udaje się
utrzymać równowagę i rytm, "bujając się" jednocześnie na boki,
może pomóc w poruszaniu się osobom starszym lub niepełnosprawnym -
czytamy w serwisie "EurekAlert".

Badania nad chodem pingwinów mogą pomóc ludziomŹródło: AFP
d3myra5
d3myra5

Pingwiny i ich zabawny sposób chodzenia zafascynowały prof. Maxa Kurza z amerykańskiego University of Houston. Postanowił odkryć tajemnicę chodu "kiwających się" zwierząt. W tym celu skonstruował specjalną platformę, na której umieścił matę z czujnikami. Gdy pingwiny przechodziły po macie, czujniki mierzyły szerokość i długość ich kroków oraz nacisk na podłoże. W ten sposób badacz mógł poznać naturalną mechanikę pingwinich ruchów.

Do swych badań wybrał osiągające dość pokaźne rozmiary pingwiny królewskie. Traktowały eksperyment jako dobrą zabawę - wspomina badacz.

W porównaniu z innymi zwierzętami lądowymi pingwiny znacznie bardziej kiwają się podczas chodzenia. Ludzie, którzy idą zbyt chwiejnym krokiem, zwykle przewracają się. Pingwiny zaś świetnie sobie radzą, poruszają się przy tym z wdziękiem i elegancją - wskazuje Kurz.

Według niego zwierzęta nauczyły się poruszać w sposób najbardziej dla nich efektywny. Idealnie przystosowały chód do wielkości swych nóg i wagi - podkreśla naukowiec. Ma nadzieję, że jego badania pomogą ludziom, którzy mają problemy z poruszaniem się - osobom w starszym wieku, niemowlakom dopiero uczącym się chodzić oraz ludziom z urazami nóg lub niepełnosprawnym. Może nie musieliby używać lasek albo kul, gdyby znali pingwinie "sztuczki" - sugeruje badacz.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj