Badania marsjańskiego meteorytu przydatne w redukowaniu efektu cieplarnianego
Laboratoryjne analizy własności meteorytu pochodzącego z Marsa wskazały sposób, w jaki 4 mld lat temu mogła obniżyć się zawartość CO2 w atmosferze tej planety. Według uczonych może to być metoda na usuwanie nadmiaru gazów cieplarnianych z ziemskiej atmosfery,
25.10.2013 | aktual.: 26.10.2013 18:49
Zespół naukowców z University of Glasgow (W. Brytania) zbadał meteoryt marsjański znajdujący się w kolekcjach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Kamień ten powstał 1,3 mld lat temu i został prawdopodobnie wyrzucony z powierzchni Marsa na skutek uderzenia mniej więcej 11 milionów lat temu.
Na Ziemi został znaleziony w 1931 roku w Stanach Zjednoczonych i określany jest jako meteoryt Lafayette. Należy do grupy nakhlitów, wchodzącej w skład kategorii oznaczanej jako SNC, które są skałami magmowymi.
W swoich badaniach naukowcy skupili się na minerałach zwanych syderytami, bogatych w dwutlenek węgla. Syderyty powstały w wyniku procesu karbonatyzacji, w którym woda i dwutlenek węgla z marsjańskiej atmosfery weszły w reakcje ze skałami zawierającymi oliwiny. W efekcie w miejsce oliwinów powstały kryształy syderytów, pochłaniając dwutlenek węgla i na stałe wiążąc go w skałach.
Proces ten może być wytłumaczeniem zmiany klimatu Marsa, która nastąpiła około 4 miliardy lat temu. Kiedyś planeta miała grubą atmosferę, bogatą w wodę i dwutlenek węgla. Ale klimat się zmienił z ciepłego i mokrego w zimny i suchy. Mogło za to odpowiadać usunięcie dwutlenku węgla z atmosfery.
Podobne procesy karbonatyzacji występują także na Ziemi. Zespół kierowany przez Tima Tomkinsona podkreśla, że historia Marsa pokazuje, iż procesy te mogą być efektywne na skalę całej planety. Dokładniejsze ich zrozumienie może pozwolić ludzkości na opracowanie nowych sposobów na usuwanie nadmiaru gazów cieplarnianych z ziemskiej atmosfery.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature Communications".
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">