Trwa ładowanie...
d3myra5
minister
15-09-2004 15:52

B. minister odpowie za spowodowanie wypadku?

Zespół do spraw Pomocy Ofiarom Przestępstw przy
Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy włączył się w sprawę wypadku
samochodowego byłego ministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego.
Przedstawiciele zespołu poprosili prowadzącą śledztwo w tej
sprawie Prokuraturę Rejonową w Grójcu o skierowanie wniosku w
sprawie uchylenia Sadowskiemu immunitetu.

d3myra5
d3myra5

Dziewięć lat temu Sadowski uczestniczył w wypadku samochodowym, w którym została poszkodowana kobieta. Ponieważ jako sędziego chronił go nieuchylony na potrzeby tej sprawy immunitet sędziowski, sprawa nie została zakończona.

Taka sytuacja jest karygodna i obala podstawową zasadę prawa, która obowiązuje, czyli nieuchronność kary. Tyle się mówi o tym, że nie wysokość kary, tylko jej nieuchronność wpływa na poczucie społecznej sprawiedliwości. W tym przypadku tego nie ma - powiedziała naczelnik Zespołu ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw Anna Bucka.

Sam Sadowski nie może zrzec się immunitetu - obecnie jest prokuratorem w prokuraturze krajowej. Może uchylić go sąd dyscyplinarny dla prokuratorów. Według Buckiej, jeżeli Marek Sadowski wyraziłby gotowość poniesienia odpowiedzialności karnej i poparł wniosek o uchylenie mu immunitetu, może mieć to wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku prokuratury.

Grójecka prokuratura rejonowa, która prowadzi śledztwo w sprawie wypadku, jeszcze nie otrzymała pisma Zespołu do Spraw Pomocy Ofiarom Przestępstw. Pisma te, same w sobie, nie mają charakteru procesowego. Istnieje teoretyczna możliwość, że w czasie ewentualnego procesu zespół ten mógłby zostać ustanowiony przez sąd jako tzw. przedstawiciel społeczny, czyli quasi-strona procesowa.

d3myra5

Do wypadku z udziałem Sadowskiego doszło w 1995 r. w Białobrzegach niedaleko Radomia. Jego auto uderzyło w samochód stojący na skrzyżowaniu. Jadąca nim kobieta doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Prokuratura występowała o uchylenie Sadowskiemu immunitetu sędziowskiego. W pierwszej instancji immunitet sąd uchylił, ale Sąd Najwyższy zmienił tę decyzję po tym, jak odwołał się od niej Sadowski. SN uznał, że w tej sprawie zachowanie sędziego i całokształt zebranych faktów oraz okoliczności nie dają podstawy do podejmowania takiej decyzji.

Prokuratura uważała natomiast, że jej ustalenia dawały podstawę do przedstawienia Sadowskiemu zarzutu spowodowania wypadku, ale SN miał wówczas odmienne zdanie i utrzymał immunitet sędziowski. Prokuratura chciała zarzucić sędziemu nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego. Sadowski był wówczas trzeźwy i nie uciekł z miejsca zdarzenia.

Kiedy Marek Sadowski został ministrem sprawiedliwości, o sprawie tej zaczęły pisać media. Minister oddał się do dyspozycji premiera i zrezygnował ze stanowiska. 7 września, dzień po odwołaniu, nowy szef resortu Andrzej Kalwas powołał Sadowskiego do Prokuratury Krajowej. Sam zainteresowany zapewniał wtedy, że nie chowa się za immunitetem i jest do dyspozycji prokuratury.

Prokuratora Rejonowa w Grójcu zamierza najpierw przesłuchać pokrzywdzoną w wyniku wypadku kobietę. Potem rozważy, czy wystąpi do sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów o uchylenie immunitetu prokuratorowi Sadowskiemu.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj