Trwa ładowanie...

Awaria silnika przyczyną katastrofy awionetki pod Piłą

Awaria silnika ultralekkiego samolotu, który 3 maja rozbił się w okolicach lotniska w Pile (woj. wielkopolskie), była przyczyną wypadku, w którym zginęły dwie osoby - wynika z raportu wstępnego Państwowej Komisji Badań Lotniczych.

Awaria silnika przyczyną katastrofy awionetki pod PiłąŹródło: PAP, fot: Adam Ciereszko
d3f1fkx
d3f1fkx

3 maja 2012 roku na lotnisku w Pile rozbił się ultralekki samolot szkoleniowy typu Zodiak, należący do polskiej filii czeskiej szkoły latania. W wyniku zderzenia samolotu z ziemią śmierć na miejscu poniosły dwie osoby - instruktor i pilot-uczeń.

Według ustaleń Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych pozycja i wysokość lotu samolotu przed zatrzymaniem pracy silnika wskazują, że podczas krytycznego lotu nastąpiła stopniowa utrata mocy silnika, przez co samolot nie osiągnął właściwej wysokości.

- Około godziny 20.05 świadkowie wypadku usłyszeli głośny huk przypominający tzw. "detonację niespalonego paliwa w rurze wydechowej", po czym silnik przerwał pracę. Samolot, natychmiast po zatrzymaniu silnika, wykonał obrót o 90 stopni w lewo, połączony z przejściem do stromego lotu nurkowego. Z powodu małej wysokości lotu samolot zderzył się pionowo z ziemią. Po zderzeniu wybuchł pożar, w wyniku którego wrak samolotu uległ spaleniu. Załoga samolotu poniosła śmierć na miejscu - napisano we wstępnym raporcie opublikowanym na stronach komisji.

Śledztwo w sprawie tego wypadku prowadzi prokuratura.

d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj