PolskaAwangardowe polskie rolnictwo... 7 tys. lat temu

Awangardowe polskie rolnictwo... 7 tys. lat temu

Rolnicy spod Brześcia Kujawskiego stosowali nowocześniejsze uprawy niż ich koledzy z Zachodu. Siali lepszą pszenicę i wyhodowali nową, poszukiwaną w Europie rasę bydła - czytamy we wtorek w Gazecie Wyborczej.

Działo się to jednak przed siedmioma tysiącami lat, gdy pojawiło się rolnictwo. Przynieśli je osadnicy znad Dunaju, którzy na Kujawach zbudowali najstarszą u nas warownię. Takie wnioski płyną z badań polsko-amerykańskiej ekspedycji archeologicznej.

Prowadzili je prof. Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, oraz dr Peter Bogucki, dziekan z Uniwersytetu Princeton.

Epoka rolnictwa, czyli neolit, zaczęła się ponad 11 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie, w rejonie Jerycha. Przyjmuje się, że stamtąd rolnictwo przyszło do Europy.

Od Sekwany na zachodzie po Wisłę na wschodzie powstała wspólnota gospodarcza, oparta na rolnictwie. Dała początek cywilizacji europejskiej. Łączyła ją ta sama kultura, w jej obrębie odbywał się handel i migracje - powiedział prof. Grygiel.

Więcej o odkryciach archeologów w Gazecie Wyborczej w artykule zatytułowanym "Polscy rolnicy awangardą (neolitycznej) Europy". (jask)

naukapolskagazeta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)