Autor raportu o więzieniach CIA: nie ujawnię źródeł
Szwajcarski senator Dick Marty, który przygotował dla Rady Europy raport sugerujący, że w Polsce i Rumunii funkcjonowały tajne więzienia CIA, zapowiedział w wywiadzie dla "The Irish Times", że nawet przed sądem nie ujawni swych źródeł informacji, jest bowiem przekonany, iż
chroni go immunitet.
07.07.2007 | aktual.: 07.07.2007 16:30
W ten sposób Marty ustosunkował się do deklaracji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Marka Siwca (SLD), który na początku czerwca zapowiedział, że pozwie Marty'ego do sądu w Poznaniu (swoim wyborczym okręgu) za umieszczenie jego nazwiska w raporcie Rady Europy na temat tajnych więzień CIA, które uznał za naruszenie dóbr osobistych.
Moje źródła są absolutnie wiarygodne. Mam prawo korzystać ze świadectw anonimowych źródeł, które w przypadku ujawnienia ich tożsamości musiałyby liczyć się z tym, iż mogłyby zostać oskarżone o zdradę - powiedział Marty irlandzkiej gazecie.
Według niego Siwiec jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego miał wiedzieć o istnieniu więzień w Polsce. Siwiec bez powodzenia domagał się usunięcia jego nazwiska z raportu dla Rady Europy. Senator w raporcie twierdzi, że na terenie Polski na podstawie tajnych porozumień z USA byli więzieni domniemani terroryści.
Raport Marty`ego, będący wynikiem trwającego rok dochodzenia, opiera się na 30 anonimowych źródłach, głównie związanych z wywiadami europejskimi i amerykańskim.
Wcześniejszy raport Parlamentu Europejskiego, amerykański magazyn internetowy "Raw Story", BBC i inne źródła twierdziły, że w dawnym ośrodku szkoleniowym wywiadu w Starych Kiejkutach mieściło się tajne więzienie, do którego trafiali domniemani terroryści. Na miejscowym lotnisku miały lądować wyczarterowane przez CIA samoloty przewożące domniemanych terrorystów z krajów Bliskiego Wschodu i Afganistanu do Guantanamo.
George W. Bush przyznał w ubiegłym roku, że CIA przetrzymywała domniemanych, wysoko postawionych członków Al-Kaidy w zagranicznych ośrodkach, ale nie wymienił z nazwy żadnego kraju.