Autobus na telefon
Dzień dobry, chciałbym zamówić autobus - z takim żądaniem w połowie roku mieszkańcy Rybitw będą mogli zwrócić się do krakowskiego MPK. I autobus przyjedzie. W dodatku zawiezie pasażerów we wskazanym przez nich kierunku. Ogólny zarys kursowania autobusu będzie wytyczony, ale linia będzie giętka, więc każdego dnia trasa przejazdu może być inna. Wszystko zależy od tego skąd zadzwonią pasażerowie i gdzie będą chcieli dojechać.
08.01.2007 07:33
Wystarczy jeden telefon
Uruchomienie giętkich linii autobusowych MPK planuje na czerwiec. Do tego czasu ma już działać program obsługujący cały system oraz centrum, gdzie będą odbierane zgłoszenia. Wstępne plany zakładają, że linię będzie obsługiwać kilka małych niskopodłogowych i nowoczesnych autobusów. Przez telefon będą mogli je zamawiać mieszkańcy m.in. Rybitw i Brzegów. - Dzięki temu przedsięwzięciu chcemy uatrakcyjnić ofertę przewozową i zachęcić pasażerów do korzystania z autobusów- mówi Zbigniew Palenica, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Linia będzie kursować w obszarach miasta, gdzie komunikacja kursuje rzadko i mieszkańcy najczęściej podróżują samochodami. Dzięki autobusom na telefon będą mogli zostawić swoje auta w domu i jadąc do centrum ominąć miejskie korki. Wstępne plany zakładają, że nawet telefon od jednego pasażera wystarczy, aby autobus został po niego wysłany.
Centrum dowodzenia
Zasada funkcjonowania giętkiej linii autobusowej będzie bardzo prosta. Dla mieszkańców zostanie uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym będą oni mogli zamówić autobus. Dyspozytor po odebraniu zgłoszenia przekaże dyspozycje kierowcy autobusu z informacją: gdzie czekają pasażerowie, ilu ich jest i gdzie chcą dojechać. - Centrala obsługi giętkiej linii autobusowej będzie w Płaszowie w jednym z naszych obiektów. Chcemy aby pracowały tam tylko osoby niepełnosprawne, dlatego będzie ona specjalnie dla nich przystosowana - mówi Zbigniew Palenica. Wstępne założenia są takie, że teleautobus będzie kursował od 8 rano do 20 wieczorem. W tym czasie zgłoszenia od pasażerów będą przyjmowały dwie osoby.
UNIJNY PROJEKT
Giętka linia autobusowa, którą uruchomi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach projektu Civitas II. Do tej pory dzięki niemu udało się już sprowadzić do Krakowa pięć autobusów na gaz oraz zamontować w kilku autobusach bagażniki na rowery. Giętkie linie autobusowe, które przyjeżdżają na telefoniczne wezwanie działają już we Włoszech w Genui.
Marek Gancarczyk