ŚwiatAustria użyje Herculesów do przyspieszenia repatriacji imigrantów

Austria użyje Herculesów do przyspieszenia repatriacji imigrantów

• Austriacki minister obrony Hans Peter Doskozil wydał zgodę na użycie dużych wojskowych samolotów transportowych typu Hercules do repatriacji imigrantów
• Repatriacja obejmie te osoby, którym odmówiono azylu politycznego w Austrii
• Do końca 2019 roku ma to być 50 000 osób.

Austria użyje Herculesów do przyspieszenia repatriacji imigrantów
Źródło zdjęć: © AFP | JACK GUEZ

Od przyszłego tygodnia Herculesy będą do dyspozycji austriackiego MSW.

50 000 imigrantów, to według Doskozila "liczba minimum", którą Austria będzie musiała odesłać do ojczyzny.

Minister podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że obowiązkiem austriackich władz jest traktować nielegalnych imigrantów "w ludzki sposób", ale "prawo jest prawem", a rząd powinien liczyć się z opinią społeczeństwa w tej sprawie.

Rząd austriacki znajduje się pod presją sondaży, które wykazują, że skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), która domaga się polityki twardej ręki, ma poparcie ok. 30 proc ludności.

W ciągu ostatnich tygodni austriackie władze zaostrzyły politykę wobec uchodźców i postanowiły, że maksymalna liczba próśb o azyl, jaką może zaakceptować w ciągu tego roku, to 37 500. Łącznie do końca 2019 roku azyl w Austrii może otrzyma nie więcej niż 127 500 osób.

Do władz liczącej 8,5 miliona mieszkańców Austrii wpłynęło w ub. roku 90 000 podań o przyznanie prawa azylu.

W celu przyspieszenia rozpatrywania próśb o azyl Austriacy umieścili Maroko, Algierię, Tunezję, Gruzję, Mongolię i Gambię na liście ustabilizowanych krajów, co pozwala udzielać odpowiedzi na podania obywateli tych krajów w ciągu dziesięciu dni i w najbardziej prawdopodobnym przypadku odmowy odesłać do kraju pochodzenia.

Rozważany jest także pomysł wypłacania "zachęty" w wysokości do 500 euro cudzoziemcom, którzy zgodzą się dobrowolnie opuścić Austrię.

Austriacki MSZ zamierza ponadto przeprowadzić w krajach, z których pochodzi większość uchodźców, kampanię wyjaśniającą. Miałaby ona powstrzymywać potencjalnych emigrantów od podejmowania "nieprzemyślanych decyzji".

Zobacz także: Austria stawia ogrodzenie na granicy ze Słowenią

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (207)