Australia: szczyt Commonwealthu
Prezydent RPA Thabo Mbeki, królowa Elzbieta II i australijski premier John Howard (AFP)
Obradujący w Australii przywódcy państw Commonwealthu zaapelowali do najbiedniejszych krajów świata, by dołączyły do walki z terroryzmem, rasizmem i nietolerancją religijną. Bogate kraje wezwano natomiast do wprowadzenia bardziej humanitarnej polityki globalizacyjnej. Miałoby to zmiejszyć przepaść ekonomiczną między bogatymi a biednymi i zapewnić polityczną stabilizację tych krajów.
Na Słonecznym Wybrzeżu w Queensland w Australii trwa szczyt liderów państw wspólnoty narodów. Uroczystego otwarcia szczytu Commonwealthu - Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w australijskim mieście Coolum konferencji dokonała brytyjska królowa Elżbieta II. Uroczystości towarzyszyły tańce Aborygenów i fanfary.
Na szczyt przybyło 40 z 54 przywódców Wspólnoty. W konferencji nie biorą udziału Indie i Sri Lanka - z powodu niestabilnej sytuacji w tych państwach oraz Pakistan, który został zawieszony w prawach członka organizacji po zamachu wojskowym, dokonanym przez obecnego prezydenta Perveza Musharrafa.
Obrady miały się odbyć w ubiegłym roku, jednak zostały odłożone z powodu ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone 11 września.
Elżbieta II powiedziała, że wydarzenia z 11 września przypominają wszyskim o potrzebie budowania mostów między różnymi kulturami, opartej na wzajemnym poznaniu i zrozumieniu różnic.
Premier Australii John Howard podkreślał w swym przemówieniu potrzebę liberalizacji handlu, a prezydent Południowej Afryki Thabo Mbeki mówił o konieczności walki z rasizmem.
Sekretarz generalny Don McKinnon zwrócił uwagę na przepaść dzielącą kraje biedne i bogate. Nikt na świecie nie może mieć bezpiecznej przyszłosci, gdy połowa ludności świata nie ma żadnej przyszłości - powiedział.
Z powodu konferencji w Australii znacznie zwiększono środki bezpieczeństwa. 2500 żołnierzy, patrolujących Słoneczne Wybrzeże Queenslandu, ma prawo strzelać bez ostrzeżenia, a myśliwce mogą zestrzelić każdy samolot, który naruszy wydzieloną przestrzeń powietrzną.
Ofiarą restrykcji padły także... kostiumy bikini. Organizatorzy wycofali z prospektu reklamującego Szczyt zdjęcia dziewcząt w kostiumach bikini, tłumacząc to obecnością na konferencji liderów państw muzułmańskich. W nowej wersji prospektu, w cieniu palm na plaży wylegują się - zapewne, po raz pierwszy w historii tego kurortu - w pełni odziane niewiasty.
W piątek wieczorem brytyjska królowa spotkała się na kolacji z przebywającym w Australii z serią odczytów byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem.
50 z 54 państw Commonwealth to kraje rozwijające się. Wspólnota zrzesza głównie byłe brytyjskie kolonie. (aka)