Aurox 12 lubi neostradę
12 edycja bezpłatnego systemu operacyjnego z rodziny Aurox jest już dostępna do pobrania. Użytkownicy znajdą tutaj wszystkie niezbędne elementy do typowych zastosowań domowych i biurowych, a program ADSL Manager pozwoli bez przeszkód korzystać z najpopularniejszego w Polsce łącza internetowego - neostrady tp. Dzięki niezwykle prostemu instalatorowi każdy może mieć ten system u siebie. Jeśli jesteś użytkownikiem Windows, możesz najpierw wypróbować nową wersję Aurox poprzez uruchomienie jej z płyty DVD w trybie live. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami i przeglądem pakietów.
05.09.2006 | aktual.: 06.09.2006 10:45
Pełna dystrybucja Auroksa zajmuje aż 3 płyty DVD. Łatwo sobie wyobrazić, że pobranie wszystkich obrazów ISO z publicznych serwerów lub serwisu http://programy.idg.pl zajmie naprawdę sporo czasu. Nawet przy dość szybkim łączu zadanie na kilkanaście godzin całkowicie zapcha łącze z Siecią. Wydawać by się mogło, że w tym przypadku zakup pisma "Aurox" zawierającego 3 płyty DVD to dobra inwestycja, jednak cena 99 zł za 3 nośniki ( plus papierowe wydanie instrukcji instalacji oraz kilka pouczających faktów na temat oprogramowania ) to naszym zdaniem stanowczo zbyt wiele. Lepiej dogadać się z zaprzyjaźnionym właścicielem kafejki internetowej, skorzystać z wydajnego łącza na uczelni, w pracy lub szkole.
Linux lubi nowości
Linuksowy świat jest przyzwyczajony do częstych aktualizacji poszczególnych elementów systemu, więc nowe wersje aplikacji nie wywołują aż tak wielkiego szumu medialnego jak np. kolejne bety przeglądarki ( znanego producenta z Redmond ), która i tak nie posiada rewolucyjnych rozwiązań ani technologii ( chyba że do zawodów stanie jej poprzednie wydanie ). Nie oznacza to jednak, że nowe wydania programów oraz dystrybucji nie cieszą się popularnością. W przypadku Ubuntu, Mandrivy i tytułowego Auroksa nawet zagorzali użytkownicy Windows pobierają płyty i instalują choć na chwilkę najnowsze edycje, oceniają wygląd, ilość aplikacji i ogólne wrażenia. Od 2002 r., kiedy po raz pierwszy wydano Auroksa w wersji 8.0, minęło sporo czasu, stworzono kilkanaście wersji, dodawano kolejne moduły i teraz każdy może zobaczyć dlaczego warto instalować ten system i czy rzeczywiście jest on wart uwagi.
Instalacja
Aurox wywodzi się ze starego dobrego Red Hata ( obecnie projekt Fedora Core ) i od początku był przeznaczony do zastosowań indywidualnych. Jeśli szukasz naprawdę stabilnego i niezawodnego systemu, to Aurox raczej nie spełni twoich oczekiwań - częste błędy i nieprawidłowe działanie komponentów to codzienność. Z drugiej strony nie są to problemy dyskwalifikujące to wydanie w zastosowaniach domowych lub w niewielkim biurze. Zawieszenie aplikacji lub błąd można po prostu zignorować, zamknąć okno, otworzyć program jeszcze raz i pracować dalej. Zaletą jest oczywiście obsługa pakietów RPM, które użytkownik instaluje prawie tak samo jak pliki EXE lub MSI w Windows. Trzeba przyznać twórcom, że zadbali o tłumaczenie większości komponentów i plików pomocy.
Po nagraniu obrazów ISO na płyty można przystąpić do instalacji na dysku. Zalecamy utworzenie kopii zapasowej ważnych plików i dokumentów oraz zastanowienie się nad instalacją Auroksa obok systemu Windows, bo z doświadczenia wiemy, że takie połączenie wymaga większej wiedzy, np. przy zmianie dysków twardych. Kiedy już wszystko jest przygotowane wystarczy uruchomić komputer z płyty DVD, wybrać język polski dla instalatora i postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Instalator graficzny nazywa się Anaconda. Dostępny jest również tryb tekstowy. Pierwsza płyta zawiera system operacyjny w wersji live, druga - właściwy instalator, a trzecia - oprogramowanie dodatkowe. Z ważniejszych aplikacji dostępnych na płytach warto wymienić: pakiet biurowy Koffice zawierający KWord - edytor tekstów; KPresenter - narzędzie do tworzenia prezentacji; KSpread - arkusz kalkulacyjny; Kivio - służący do tworzenia wykresów. Znajdziesz tu również filtry umożliwiające import/eksport dokumentów pomiędzy formatami
innych pakietów biurowych ( m.in. RTF, Unicode, WML, PDF ), edytor grafiki GIMP oraz szereg programów użytkowych. Nie mogło zabraknąć Firefoksa, programów do nagrywania płyt CD/DVD, edytora dźwięku czy rozbudowanego odtwarzacza multimedialnego.
Uruchomienie systemu Aurox z płyty wystarczy, by liczba dostępnych programów w wersji live "normalnego użytkownika Windows" przyprawiła o uczucie zazdrości. Warto podkreślić, że każda aplikacja posiada polski interfejs.
Bardzo dobrym pomysłem jest dodawanie specjalnego programu konfigurującego modemy ADSL. W maju 2006 r. firmy Aurox i TP S.A. podpisały umowę, dzięki której urządzenia oferowane do obsługi neostrady tp posiadają pełne wsparcie Aurox. Tak naprawdę samodzielna konfiguracja łącza nie powinna nikomu sprawić kłopotu, a w razie problemów można zawsze skorzystać z porad internautów.
Z drugiej strony specjalna aplikacja z graficznym interfejsem ładująca odpowiednie sterowniki i potrafiąca udostępnić łącze innym użytkownikom sieci lokalnej znacznie ułatwia sprawę.
Podobny do Windows
Głównym atutem "dwunastki" jest jej zbliżony interfejs do tego z systemu Windows XP. O ile takie rozwianie może być postrzegane przez "wyjadaczy" jako pozbawione sensu i zabierające moc obliczeniową komputera, to początkujący docenią "menu start", panel sterowania, moduł instalacji/usuwania programów i znajome elementy na pulpicie - kosz, katalog domowy oraz przycisk wyłączenia komputera. Nikt nie powinien czuć się zagubiony, choć poszczególne kategorie menu zawierają dużo więcej elementów, niż odpowiedniki w Windows. Za wyświetlanie odpowiada środowisko graficzne KDE, które standardowo jest uruchamiane w trybie live oraz domyślnie instalowane na dysku.
Zalety i wady:
Naszym zdaniem warto sięgnąć po wersję 12, bo stanowi ona istotny krok w popularyzacji systemu Linux. Wydanie nie jest pozbawione wad, ale w zastosowaniach domowych sprawdzi się na pewno dobrze.
- polska wersja językowa programów;
- prostota instalacji i obsługi;
- duża ilość dostępnych programów;
- polecany dla początkujących "linuksiarzy";
- wolne działanie;
- zdarzają się błędy aplikacji;
- drogie nośniki.
Pobierz pliki: Aurox 12 DVD1 - http://www.idg.pl/ftp/linux_1324/aurox.linux.12.dvd1.pl.html, Aurox 12 DVD2 - http://www.idg.pl/ftp/linux_1325/aurox.linux.12.dvd2.pl.html, Aurox 12 DVD3 - http://www.idg.pl/ftp/linux_1326/aurox.linux.12.dvd3.pl.html
Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta - http://www.aurox.org/ oraz polskiej stronie Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/aurox