PolskaAugust Kowalczyk spocznie na wojskowych Powązkach

August Kowalczyk spocznie na wojskowych Powązkach

August Kowalczyk, wybitny aktor i reżyser, były więzień Auschwitz i żołnierz AK, spocznie 9 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystość żałobna rozpocznie się w Domu Pogrzebowym o godzinie 13.15. Poinformowała o tym Helena Wisła, prezes Fundacji "Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim". August Kowalczyk przewodniczył Radzie Fundacji.

August Kowalczyk zmarł w niedzielę w wieku 90 lat. Odszedł w otoczeniu najbliższych w oświęcimskim hospicjum, którego był pomysłodawcą i współtwórcą. Placówka jest darem wdzięczności byłych więźniów Auschwitz dla niosących im pomoc podczas okupacji oświęcimian.

Kowalczyk urodził się 15 sierpnia 1921 r. w Tarnawie-Górze. W grudniu 1940 roku został osadzony przez Niemców w KL Auschwitz. Z obozu uciekł w czerwcu 1942 r. Dzięki pomocy mieszkańców Bojszów i Oświęcimia przedostał się na Śląsk, a potem do Krakowa. Do końca niemieckiej okupacji walczył w szeregach AK w okolicach Miechowa.

Pierwsze role wykreował w 1945 r. w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie. Później związał się ze scenami warszawskimi: grał w Teatrze Ludowym i Teatrze Polskim, gdzie w 1971 r. wcielił się w postać Mefista w "Fauście" Goethego w reżyserii Józefa Szajny; rola ta zaliczana jest do najważniejszych w jego scenicznym dorobku. Występował także jako aktor filmowy i serialowy. W latach 1962-1966 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a w latach 1968-1981 szefem artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie.

Przez wiele lat był wiceprezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, stowarzyszenia, którego celem jest przekazywanie pamięci o Auschwitz następnym pokoleniom. Uczestniczył w przygotowaniach do obchodów kolejnych rocznic wyzwolenia KL Auschwitz.

August Kowalczyk wiele lat opowiadał - a swoje słowa starał się kierować przede wszystkim do ludzi młodych - o tym, co przed laty wydarzyło się w Auschwitz. Podczas specjalnych spotkań ze słuchaczami w kraju i za granicą (np. w Holandii, Niemczech) wspominał swoje obozowe życie i słynną ucieczkę.

W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)