Trwa ładowanie...
dpfqk2q
15-08-2010 11:35

Atrakcje tradycyjnego Jarmarku Wigierskiego

Tradycyjne potrawy, wędliny, sery, ale także warsztaty tkackie i garncarskie - to niektóre propozycje tradycyjnego Jarmarku Wigierskiego, który odbywa się podczas odpustu wigierskiego.

dpfqk2q
dpfqk2q

Co roku w Wigrach odbywa się największy w regionie odpust, w którym uczestniczy nawet kilka tysięcy osób.

W tym samym czasie na terenie Klasztoru Wigierskiego odbywa się jarmark zorganizowany przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach.

- Jarmark Wigierski to przede wszystkim spotkanie z tradycyjną kulturą Suwalszczyzny, z jej specyficznym dziedzictwem, którego korzenie tkwią w wieloetnicznej i wielokulturowej mozaice tych ziem - powiedziała Marta Boguszewska z DPT w Wigrach.

Na jarmark przyjechało ok. 100 wystawców z regionalnymi artykułami spożywczymi: serami, chlebem, wędlinami.

dpfqk2q

Jak informują organizatorzy, w Wigrach powstała specjalna aleja smaku. Można tam kupić zdrowe, ekologiczne jedzenie, ale także tutejsze ciasta, takie jak sękacze czy mrowiska, a także potrawę pod nazwą kartacze. Podczas jarmarku wystąpią regionalne zespoły ludowe i taneczne.

Chętni mogą wziąć udział w warsztatach recyclingu, polegające na konstruowaniu Wigierskiego Klasztoru. Odpust wigierski, odbywający się co roku 15 sierpnia w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ma kilkusetletnią tradycję sięgającą jeszcze czasów kamedułów.

Zamknięty na co dzień Klasztor Wigierski, którego surowa reguła zakonna zabrania eremitom kontaktów ze światem zewnętrznym, otwierał tego dnia swoje podwoje dla wszystkich wiernych, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jak głosi legenda, po dorocznej wizycie płci pięknej, próg kościoła mnisi wyparzali wrzątkiem.

dpfqk2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpfqk2q
Więcej tematów