Atomowe informacje
Fizykom po raz pierwszy udało się skonstruować działające urządzenie do przechowywania danych wykorzystujące pojedyńcze atomy. Atomowy twardy dysk to jednak na razie jedynie eksperyment, a ograniczenia techniczne nie pozwalają na normalne zeń korzystanie.
18.09.2002 07:57
"Pojedyńczy atom reprezentuje jedynkę lub zero" mówi o pomyśle Franz Himpsel z Uniwersytetu Wisconsin. Wspólnie ze szwajcarskimi specjalistami z Uniwersytetu w Bazylei skonstruował on pierwszą działającą pamięć atomową. Na ok. 5 cm kwadratowych może ona pomieścić ok. 250 terabitów informacji. Pamięć atomowa ma przypominać w działaniu twardy dysk - można ją formatować, zapisywać i odczytywać - informuje New Scientist.
Przy użyciu specjalnej aparatury (m.in. mikroskopu skaningowego), udało się uporządkować kilkaset atomów reprezentujących bity informacji. Czynność ta zajęła dobrych kilka minut - w porównaniu z wydajnością obecnie wykorzystywanych w komputerach twardych dysków magnetycznych to cała wieczność. Przechowywane informacje nie są też dokładne - mogą się do nich wkraść błędy. Z tego powodu, szwajcarscy i amerykańscy naukowcy nie spodziewają się szybkiego zastosowania dla "atomowej" technologii przechowywania danych. (ej)