Atmosfera Japonii w Warszawie
Koncertem muzyki na tradycyjnych japońskich
instrumentach zainaugurowano w czwartek w Warszawie obchody 90.
rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a
Japonią.
Podczas występu w Filharmonii Narodowej zaprezentowała się japońska grupa YO-SORO, która wykonuje nie tylko tradycyjną muzykę Kraju Kwitnącej Wiśni, ale komponuje też własne utwory na tradycyjne japońskie instrumenty. Na koncercie zabrzmiały więc rytmiczne uderzenia tradycyjnych japońskich bębnów taiko, niepokojące dźwięki japońskich fletów (nohkan i shinobue) oraz trzystrunowego shamisen Tsugaru.
Grupę YO-SORO założyli w 2000 r. Hase Mikita i Okada Hiroyuki, mistrzowie gry na taiko. Siedziba zespołu mieści się w sercu gór Hakone, skąd rozciąga się piękny widok na górę Fuji - symbol Japonii. Artyści nie ograniczają się do jednego gatunku muzyki, ale stale poszukują nowych inspiracji. Zajmują się również nauką gry na taiko.
W czasie koncertu towarzyszyła im flecistka, Yamada Michiko oraz grający na shamisenie Hirohara Takemi.
W marcu 1919 r. rząd Japonii uznał niepodlegle państwo polskie oraz rząd Ignacego Paderewskiego. W sierpniu 1920 r. pierwszym oficjalnym przedstawicielem Polski w Japonii został Józef Targowski, a w maju 1921 r. Toshitsune Kawakami został pierwszym posłem Japonii w Polsce.
Stosunki dyplomatyczne między obu krajami zostały czasowo zawieszone w 1941 r. w czasie II Wojny Światowej. Wznowiono je w 1957 r. i od tej pory są nieprzerwanie utrzymywane do dziś.
Jak podkreślił obecny na koncercie ambasador Japonii w Polsce, Ryuichi Tanabe, "te 90 lat to historia wzajemnej przyjaźni, życzliwości i dobrej woli między dwoma narodami".
Przypomniał między innymi., że w 1920 r. i 1922 r., dzięki wysiłkom Japońskiego Czerwonego Krzyża uratowano około 800 polskich sierot z Syberii, które po pobycie w Japonii zostały odesłane do ojczyzny. Kilkadziesiąt lat później do Polski zaproszono z kolei japońskie dzieci, które ucierpiały w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w Kobe w 1995 r.
Po 1989 r. Japonia udzieliła Polsce wszechstronnego wsparcia, aby ułatwić transformację do systemu demokratycznego i gospodarki rynkowej. Polegało ono głównie na bezzwrotnej pomocy finansowej i współpracy technicznej, przede wszystkim w zakresie kształcenia nowych kadr.
Jak przypomniał ambasador Tanabe, w ostatnich latach bardzo intensywnie rozwija się współpraca gospodarcza między Polską i Japonią. "Gdy dwa lata temu przybyłem do Polski działało tu 150 japońskich firm. Obecnie jest ich już 230" - podkreślił dyplomata. Wyraził też nadzieję, że wzajemne relacje obu krajów będą się ciągle rozwijać i umacniać.