Trwa ładowanie...
d4c899b

Atak samobójczy w środkowej części Iraku, 17 zabitych

Co najmniej 17 osób zginęło, a 30 zostało rannych w zamachu samobójczym wymierzonym w szyitów niedaleko irackiego miasta Samarra, w środkowej części kraju - poinformowały źródła medyczne i policyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irak
Irak (AFP, Fot: Ahmad Al-Rubaye)
d4c899b

Zamachowiec samobójca wjechał pojazdem opancerzonym w budynki wykorzystywane przez szyickie milicje.

W wyniku ataku, do którego doszło w poniedziałek późnym wieczorem w Abbasiji, kilkanaście kilometrów od Samarry, całkowicie zniszczone zostały dwa domy.

- Zniszczenia są ogromne. Te znajdujące się nad rzeką Tygrys domy zostały zajęte przez milicje i były wykorzystywane jako punkty obserwacyjne - powiedział przedstawiciel policji.

d4c899b

Dodał, że milicje nadzorowały rzekę, by uniemożliwić sunnickim dżihadystom z Państwa Islamskiego przekroczenie Tygrysu i przejście na jego zachodni brzeg.

Główna droga łącząca Bagdad z północą Iraku przechodzi przez Samarrę na zachodnim brzegu rzeki Tygrys.

W Samarze, mieście zamieszkanym głównie przez sunnitów, znajduje się jedno z najbardziej czczonych przez irackich szyitów miejsc. Chronione jest ono przez liczny kontyngent szyickich milicji.

W Iraku trwa od czerwca ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy zajęli większość terytorium kraju na północy i zachodzie. Pod koniec czerwca islamiści ogłosili powstanie kalifatu na tych terenach, a także na okupowanych obszarach Syrii.

d4c899b

Podziel się opinią

Share
d4c899b
d4c899b
Więcej tematów