PolskaAstronomiczna jesień nadchodzi

Astronomiczna jesień nadchodzi

W piątek 23 września, 23 minuty po północy,
Słońce znajdzie się w punkcie Wagi, rozpoczynając tym samym
astronomiczną jesień.

Astronomiczna jesień nadchodzi
Źródło zdjęć: © AFP

Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta, zrzutowana na rozgwieżdżone niebo, przecina 13 gwiazdozbiorów - 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. Właśnie w tych trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.

Gdyby oś obrotu naszej planety znajdowała się pod kątem 90 stopni do ekliptyki, nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowałoby na jednej, określonej wysokości.

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt niespełna 66.5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych wystawiona jest bardziej półkula północna, a przez drugie pół - półkula południowa.

Nie wszystkie planety mają pory roku. Na przykład oś obrotu Merkurego jest prostopadła do ekliptyki i w każdym dniu roku jego półkule otrzymują tyle samo światła. Niemniej ze względu na brak atmosfery i bliskość Słońca, w trakcie dnia temperatura na jego powierzchni dochodzi do 500 st. C, a w nocy spada do -150.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni. Punkt przecięcia ekliptyki z równikiem niebieskim, w którym znajduje się Słońce przechodząc z półkuli północnej na południową, nazywa się punktem Wagi i przejście przez niego rozpoczyna astronomiczną jesień.

W tym roku Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej 23 września o godzinie 0.23 i w tym samym momencie rozpocznie się astronomiczna jesień.

Pory roku rozpoczynają się każdego roku w trochę innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu mamy całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365.24 dnia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)