WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Astronauci z ISS zakończyli 2 etap napraw systemu chłodzenia

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli we w otwartą przestrzeń kosmiczną i zakończyli drugi etap napraw systemu chłodzenia - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Astronauci z ISS zakończyli 2 etap napraw systemu chłodzenia
(NASA TV)
WP

44-letni Mike Hopkins i 53-letni Rick Mastracchio przebywali w przestrzeni kosmicznej przez siedem i pół godziny. Przez większość czasu zmagali się z montażem nowej pompy amoniaku. Nie sygnalizowano żadnych problemów.

- Jaki piękny widok! - zachwycał się Hopkins, trzymający się manipulatora w odległości około 15 metrów od stacji. Manipulatorem z wnętrza stacji sterował Japończyk, Koichi Wakata.

Przed powrotem na ISS kosmonauci uprzątnęli miejsce napraw, po czym przeprowadzili szybką inwentaryzację sprzętu z pomocą centrum kontroli lotów kosmicznych w Houston.

WP

Pompa, po tym jak wyrównano ciśnienie w układzie chłodzenia, działała z pełną wydajnością. "Wstępne krótkie testy pokazują, że pompa i zawory są w dobrym stanie" - poinformowała NASA.

Do awarii doszło 11 grudnia. Agencja poinformowała, że szybka naprawa była konieczna; gdyby doszło do uszkodzenia drugiego układu chłodzenia, trzeba by ewakuować całą 6-osobową załogę stacji kosmicznej.

NASA zapewnia, że życie sześciu astronautów nie było zagrożone.

Było to drugie w historii wyjście w kosmos w Boże Narodzenie. Pierwszy raz w święta pracowali w 1973 roku astronauci z misji Skylab.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP