ŚwiatAstraZeneca pod lupą. EMA wyłoni grupy ryzyka? Zapowiedź Grzegorza Cessaka

AstraZeneca pod lupą. EMA wyłoni grupy ryzyka? Zapowiedź Grzegorza Cessaka

AstraZeneca jest pod lupą ekspertów po tym, jak pojawiły się doniesienia o powikłaniach po przyjęciu preparatu. Jak poinformował Grzegorz Cessak, Europejska Agencja Leków (EMA) w razie konieczności ma wkrótce wyłonić ewentualne grupy ryzyka, które nie powinny się szczepić preparatem AstraZeneca.

AstraZeneca pod lupą. EMA wyłoni grupy ryzyka? Zapowiedź Grzegorza Cessaka
AstraZeneca pod lupą. EMA wyłoni grupy ryzyka? Zapowiedź Grzegorza Cessaka
Źródło zdjęć: © FORUM
Karolina Kołodziejczyk

17.03.2021 08:43

Grzegorz Cessak był gościem na antenie Radia Zet. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych był pytany o szczepionkę koncernu AstraZeneca, która jest wstrzymywana w kolejnych krajach.

- Europejska Agencja Leków (EMA - przyp. red.) stoi na stanowisku, że szczepionkę można nadal podawać, dopóki analiza wszystkich danych dot. zdarzeń zakrzepowo-zatorowych nie zostanie wyjaśniona - oświadczył Cessak.

I dodał, że kilka europejskich organów (m.in. urzędy krajowe) "podjęły decyzję niezgodnie ze stanowiskiem Europejskiej Agencji Leków o tymczasowym wstrzymaniu szczepień AstrąZenecą".

- Nastąpił efekt domina. Pewne kraje tak postąpiły z powodu wytworzonej nerwicy w społeczeństwie i Europie. Konsekwencje tej decyzji są bardzo duże i poważne - mówił Cessak, odnosząc się do krajów, które zawiesiły szczepienia preparatem AstraZeneca.

- Musimy przeliczyć stosunek korzyści do ryzyka. W Polsce ta analiza została dokonana, wiemy, jakie EMA wydała komunikaty, można stosować szczepionkę - podkreślił.

AstraZeneca i pytania o powikłania w Polsce. Ekspert odpowiada

Według prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych brak szczepionki niesie za sobą ryzyko zgonów, hospitalizacji, ciężkiego przebiegu koronawirusa. - Robiąc stosunek korzyści do ryzyka, wychodzi, że nie możemy wstrzymać szczepień - wyjaśnił ekspert.

Grzegorz Cessak dopytywany o powikłania w Polsce, odparł, że mamy jeden przypadek zgonu. Jak podkreślił, chodzi o incydent zatorowo-zakrzepowy, ale nie potwierdzono jeszcze związku przyczynowo-skutkowego. Jednocześnie dodał, powołując się na dane EMA z ubiegłego tygodnia, że na 5 mln szczepień preparatem AstraZeneca w UE stwierdzono 30 przypadków zgonów.

AstraZeneca i decyzja ws. szczepionki. Decyzja EMA wkrótce

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wskazał na to, że występuje koincydencja czasowa przy podaniu szczepionki, ale taka sama istnieje również przy Modernie i Pfizerze. - Tamtych zdarzeń było więcej niż przy AstrzeZenece. O tym się nie mówi, ale tutaj też nie podjęto żadnych kroków - ocenił Cessak.

I dodał, że w czwartek ma nastąpić finalna ocena komitetu ds. ryzyka ws. AstraZeneca. - W razie konieczności komitet sformułuje niezbędne zalecenia w celu minimalizacji ryzyka i ochrony zdrowia pacjentów - powiedział ekspert. - EMA wyłoni ewentualne populacje "at risk", wskaże grupy ryzyka pacjentów, których nie należy szczepić i wpisze to w chrakterystykę - dodał Cessak.

Źródło: Radio ZET

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)