AstraZeneca pod lupą. EMA wyłoni grupy ryzyka? Zapowiedź Grzegorza Cessaka
AstraZeneca jest pod lupą ekspertów po tym, jak pojawiły się doniesienia o powikłaniach po przyjęciu preparatu. Jak poinformował Grzegorz Cessak, Europejska Agencja Leków (EMA) w razie konieczności ma wkrótce wyłonić ewentualne grupy ryzyka, które nie powinny się szczepić preparatem AstraZeneca.
17.03.2021 08:43
Grzegorz Cessak był gościem na antenie Radia Zet. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych był pytany o szczepionkę koncernu AstraZeneca, która jest wstrzymywana w kolejnych krajach.
- Europejska Agencja Leków (EMA - przyp. red.) stoi na stanowisku, że szczepionkę można nadal podawać, dopóki analiza wszystkich danych dot. zdarzeń zakrzepowo-zatorowych nie zostanie wyjaśniona - oświadczył Cessak.
I dodał, że kilka europejskich organów (m.in. urzędy krajowe) "podjęły decyzję niezgodnie ze stanowiskiem Europejskiej Agencji Leków o tymczasowym wstrzymaniu szczepień AstrąZenecą".
- Nastąpił efekt domina. Pewne kraje tak postąpiły z powodu wytworzonej nerwicy w społeczeństwie i Europie. Konsekwencje tej decyzji są bardzo duże i poważne - mówił Cessak, odnosząc się do krajów, które zawiesiły szczepienia preparatem AstraZeneca.
- Musimy przeliczyć stosunek korzyści do ryzyka. W Polsce ta analiza została dokonana, wiemy, jakie EMA wydała komunikaty, można stosować szczepionkę - podkreślił.
AstraZeneca i pytania o powikłania w Polsce. Ekspert odpowiada
Według prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych brak szczepionki niesie za sobą ryzyko zgonów, hospitalizacji, ciężkiego przebiegu koronawirusa. - Robiąc stosunek korzyści do ryzyka, wychodzi, że nie możemy wstrzymać szczepień - wyjaśnił ekspert.
Grzegorz Cessak dopytywany o powikłania w Polsce, odparł, że mamy jeden przypadek zgonu. Jak podkreślił, chodzi o incydent zatorowo-zakrzepowy, ale nie potwierdzono jeszcze związku przyczynowo-skutkowego. Jednocześnie dodał, powołując się na dane EMA z ubiegłego tygodnia, że na 5 mln szczepień preparatem AstraZeneca w UE stwierdzono 30 przypadków zgonów.
AstraZeneca i decyzja ws. szczepionki. Decyzja EMA wkrótce
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wskazał na to, że występuje koincydencja czasowa przy podaniu szczepionki, ale taka sama istnieje również przy Modernie i Pfizerze. - Tamtych zdarzeń było więcej niż przy AstrzeZenece. O tym się nie mówi, ale tutaj też nie podjęto żadnych kroków - ocenił Cessak.
I dodał, że w czwartek ma nastąpić finalna ocena komitetu ds. ryzyka ws. AstraZeneca. - W razie konieczności komitet sformułuje niezbędne zalecenia w celu minimalizacji ryzyka i ochrony zdrowia pacjentów - powiedział ekspert. - EMA wyłoni ewentualne populacje "at risk", wskaże grupy ryzyka pacjentów, których nie należy szczepić i wpisze to w chrakterystykę - dodał Cessak.
Źródło: Radio ZET