PolskaArtyści na Pradze czyli sztuka w sklepach

Artyści na Pradze czyli sztuka w sklepach

Filmy video w spożywczym, instalacje
dźwiękowe w sklepie mięsnym, koncert wśród śrubek i wiertarek - to
niektóre atrakcje festiwalu sztuki, który będzie się odbywał w
dniach od 3 do 5 lipca na warszawskiej Pradze. Nazywa się on "+-
Sztuka w sklepach/l'Epicerie", a organizuje go Instytut Francuski
w Warszawie i Teatr Akademia.

W prezentacjach wezmą udział młodzi polscy i francuscy artyści. Projekt "+-Sztuka w sklepach/l'Epicerie" ma pozwolić sztuce na przeniknięcie w przestrzeń prywatną i publiczną. Praskie sklepy spożywcze, mięsne czy ze śrubkami - na co dzień miejsca handlu - przemienią się w miejsca spotkań i prezentacji dzieł sztuki. Projekt, w zamierzeniu organizatorów, ma "desakralizowć" sztukę, obalić mit o jej niedostępności i uwięzieniu w muzeach i galeriach.

Stephane Broc, artysta video i reżyser, jeden z pomysłodawców projektu, postanowił umieścić monitory na półkach z jedzeniem sklepu spożywczego na rogu ulic Wileńskiej i Inżynierskiej. Pomiędzy sucharkami i dżemem, mąką i cukrem wyświetlane będą krótkie scenki przedstawiające opychające się postaci łakomczuchów i bulimików.

Kompozytor Patryk Zakrocki, zdeklarowany wegetarianin, zaanektował natomiast dla swojej sztuki część mięsną tego samego sklepu. Wśród kiełbas i połci boczku rozbrzmiewać będzie instalacja dźwiękowa pt. "Sielska dolina".

"Postanowiłem stworzyć coś na kształt muzycznej wersji popularnych makatek z jeleniami. Celem instalacji jest duchowe ożywienie znajdujących się w sklepie zwierząt i umieszczenie ich w rajskiej dolinie. Posłużyłem się instrumentami klasycznymi imitującymi głosy zwierząt hodowlanych, wzbogacając obraz beztroskim pieniem ptactwa i wyjątkowo kiczowatymi akordami harfy" - tłumaczył Zakrocki.

Pobliski sklep metalowy na Stalowej zajął Bartek Weber, muzyk, grający m.in. w zespołach "Primitivo", "Elektrolit", "Baabie". "Wydawało nam się, że nic tak nie podziała na wyobraźnię klientów sklepu ze śrubkami, jak muzyczna instalacja - wyśrubowana mieszanka utworów przywołujących na myśl stal, metalurgię, skrawanie, wiercenie, szlifowanie - w zderzeniu z delikatnością i bezbronnością śrubek, pilników, haczyków i gwoździ" - powiedział Weber.

W jadłodajni na Stalowej posiłki wydawane będą normalnie, jednak 4 i 5 lipca - w dniach, gdy odbywać się tam będzie projekt Jeana Chapuisa - serwowane one będą na krochmalonych obrusach i eleganckich talerzach, ze srebrna zastawą i przy świetle świec. Natomiast Waldemar Pranckiewicz przy chodnikach, na skwerkach i podwórkach rozstawi miseczki z przysmakami, nad każdą miseczką pojawi się karteczka z życzeniami "smacznego".

5 lipca odbywać się będzie Dzień Otwarty Praskich Pracowni, podczas którego będzie można, ze stosowną mapką w ręku, odwiedzić dziesięć siedzib praskich artystów. W czwartkowy i piątkowy wieczór w siedzibie Teatru Akademia odbywać się będą performance i projekcje filmów. Projekt zakończy wielki koncert "Sąsiedzi dla sąsiadów" na podwórku przy Inżynierskiej 3.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)