Trwa ładowanie...

Arsenij Jaceniuk: zwiększamy wydatki na obronność

Uchwalone przez parlament w Kijowie zmiany budżetowe pozwolą na znaczne zwiększenie wydatków na obronność i odbudowę terenów zniszczonych w wyniku konfliktu na wschodzie kraju - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Share
Arsenij Jaceniuk: zwiększamy wydatki na obronność
Źródło: AFP, fot: Anatolii Stepanov
d3rc8xf

- Na potrzeby sił rządowych walczących z prorosyjskimi separatystami w obwodzie donieckim i ługańskim rząd wydzieli 9 mld hrywien (ok. 2,2 mld złotych) - zapowiedział Arsenij Jaceniuk.Wyjaśnił, że główna część wydatków na obronność zostanie przeznaczona na nowe rodzaje broni, a także na zaopatrzenie armii i sił MSW na wschodzie kraju w paliwo. - Wszystko będzie zależało od tego, jak będzie rozwijała się kampania, jednak środki te zostały wydzielone - podkreślił.

Wydatki na armię zwiększą się także m.in. dzięki zgodzie parlamentu na wprowadzenie 1,5-procentowego "wojennego" podatku od dochodów osób fizycznych.

Jaceniuk poinformował, że przyjęte przez posłów zmiany oznaczają także znaczące ograniczenie zarobków wysokich urzędników państwowych oraz członków parlamentu.

d3rc8xf

- Podjęliśmy dziś decyzje, które dotyczą pensji deputowanych, członków rządu i wysokich urzędników. Minus 10 tysięcy hrywien (2,6 tys. zł) dla każdego z nich. Pozostawiliśmy czystą wypłatę, która zamiast dotychczasowych 17 tys. hrywien (4,4 tys zł) będzie wynosiła 6,5 tys. (1,6 tys. zł) - powiedział.

Premier podkreślił, że posłowie zgodzili się na wprowadzenie systemu elektronicznego zarządzania płatnościami VAT, co pozwoli uniknąć korupcyjnych machinacji przy zwracaniu przez państwo tego podatku. System ten wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

- VAT jest najbardziej korupcyjnym podatkiem. Dziś skończyliśmy z praniem pieniędzy z VAT-u - zaznaczył Jaceniuk.

Rada Najwyższa (parlament) w Kijowie przyjęła na zamkniętym posiedzeniu zmiany budżetowe i podatkowe, od których uchwalenia Jaceniuk uzależniał pozostanie na stanowisku premiera.

d3rc8xf

Jaceniuk podał się do dymisji 24 lipca po zainicjowanym przez partię UDAR Witalija Kliczki i nacjonalistyczną Swobodę Ołeha Tiahnyboka rozpadzie koalicji "Europejski Wybór", tworzonej wraz z Batkiwszczyną byłej premier Julii Tymoszenko. Rozpad koalicji otwiera prezydentowi Petro Poroszence drogę do rozwiązania Rady Najwyższej i rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one w końcu października.

d3rc8xf

Podziel się opinią

Share
d3rc8xf
d3rc8xf
Więcej tematów