PolskaAreszty dla podejrzanych o zabójstwo gen. Papały - utrzymane w mocy

Areszty dla podejrzanych o zabójstwo gen. Papały - utrzymane w mocy

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję o przedłużeniu do stycznia przyszłego roku aresztu dla podejrzanych o zabójstwo gen. Marka Papały - Igora M., pseud. Patyk oraz Mariusza M. Obu mężczyznom grozi dożywocie.

12.12.2012 | aktual.: 12.12.2012 12:10

Tym samym sąd apelacyjny nie uwzględnił zażaleń obrony na przedłużenie aresztu - poinformował prokurator Jarosław Szubert, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, która prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa byłego szefa policji.

Wtorkowa decyzja sądu oznacza, że obaj podejrzani mają pozostać w areszcie co najmniej do 23 stycznia przyszłego roku. Prawdopodobnie prokuratura będzie wnosić o kolejne przedłużenie, bo śledztwo w tej sprawie jest przedłużone do kwietnia 2013 roku.

Łódzcy śledczy wystąpili z kilkunastoma wnioskami o międzynarodową pomoc prawną. Nie ujawniają jednak - zasłaniając się dobrem postępowania - czego one dotyczą i do jakich krajów zostały skierowane.

W kwietniu łódzka prokuratura apelacyjna poinformowała, że do zabójstwa doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść samochód daewoo espero, należący do b. szefa policji. Podczas napadu jeden z mężczyzn miał oddać do Papały śmiertelny strzał. Aresztowano wówczas pięć osób.

Dwaj podejrzani: Igor M. (wcześniej Igor Ł. - zmienił nazwisko), pseud. Patyk, i Mariusz M. usłyszeli zarzuty zabójstwa. Według śledczych o ich udziale w zabójstwie zeznał świadek koronny - człowiek z gangu "Patyka".

Inne zarzuty usłyszało trzech kolejnych członków grupy "Patyka". Bracia Robert i Dariusz J. są podejrzani o usiłowanie napadu rabunkowego, a Tomasz W. ma zarzuty związane z przestępczością samochodową (takie same usłyszała pozostała czwórka).

W czerwcu trzech podejrzanych decyzją łódzkiego sądu, który uwzględnił zażalenia obrony, opuściło areszt. Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymując wówczas areszt dla Mariusza M. ("Patyk" nie wnosił wtedy zażalenia) uznał, że na tym etapie postępowania zebrany materiał daje podstawy do stwierdzenia, iż podejrzany brał udział w zabójstwie, choć nie chce przesądzać co do jego motywów. Jednocześnie sąd nie uznał za przekonującą hipotezy, że Mariusz M. i "Patyk" działali wyłącznie w celu kradzieży samochodu. Ocenił także, że krąg osób, które mogły brać udział w zabójstwie generała, nie jest zamknięty.

Sąd odniósł się tym samym do procesu Ryszarda Boguckiego (zgadza się na podawanie danych) i Andrzeja Z., "Słowika" przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Boguckiego warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. "Słowikowi" zarzucono nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (odebrał sobie życie w areszcie) do zabójstwa Papały.

Proces był przerwany wiosną tego roku w oczekiwaniu na akta śledztwa z Łodzi, ale obecnie warszawski sąd postanowił go wznowić, nie czekając dalej na akta z łódzkiej prokuratury ws. gangsterów podejrzanych o zbrodnię. Kolejne terminy rozpraw wyznaczono na kwiecień 2013 r.

Status podejrzanego w śledztwie dotyczący zabójstwa gen. Papały wciąż ma polonijny biznesmen Edward Mazur. Łódzka prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji co dalej z zarzutami wobec niego, uznając, że w tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie wielu czynności procesowych, w tym działań związanych z międzynarodową pomocą prawną. Śledczy zastrzegają jednocześnie, że prokuratura nie przygotowuje wniosku o ekstradycję polonijnego biznesmena.

Równolegle w łódzkiej prokuraturze apelacyjnej toczy się od ponad czterech lat śledztwo dotyczące utrudniania postępowania w sprawie zabójstwa Papały. Dotyczy ono dwóch wątków - nieprzekazania policyjnej notatki z 1998 roku i niepoinformowania prokuratorów "o pewnych czynnościach". Przesłuchano w nim m.in. policjantów i prokuratorów biorących wcześniej udział w śledztwie ws. zabójstwa generała. Większość tej sprawy objęta jest tajemnicą.

Gen. Marek Papała, ówczesny komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W końcu 2009 r. śledztwo przekazane zostało Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi, gdzie prowadzi je specjalny zespół prokuratorów i policyjna grupa śledcza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)