PolskaAreszt dla wychowawcy z białostockiego aresztu

Areszt dla wychowawcy z białostockiego aresztu

Białostocki sąd aresztował na 3
miesiące wychowawcę miejscowego aresztu śledczego, podejrzanego o
przyjmowanie łapówek od skazanych za ułatwianie uzyskania
przepustek w odbywaniu kary - poinformowano w sądzie.

07.09.2006 | aktual.: 07.09.2006 16:10

Podejrzany ma jednak możliwość opuszczenia aresztu, jeżeli w ciągu tygodnia wpłaci 20 tys. zł poręczenia majątkowego, o co wnioskowała prokuratura. Jeżeli opuści areszt, zastosowane będą też wobec niego inne, tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Do którego aresztu trafi podejrzany - tej informacji sąd i prokuratura nie podają. Zastrzegają, że na pewno nie będzie to białostocki areszt, w którym podejrzany pracował.

Na razie zarzuty dotyczą czterech przypadków przyjęcia korzyści majątkowych, pieniędzy w kwocie 500-1000 zł oraz alkoholu.

Według policji (zatrzymania dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego), dyrekcja aresztu od pewnego czasu otrzymywała sygnały o tym, że jeden z wychowawców, 35-letni oficer pracujący tam od sześciu lat, za pieniądze pomaga więźniom w załatwianiu przepustek.

Policja podejrzewa, że zatrzymany przynajmniej od dwóch lat brał od skazanych łapówki. W tym czasie stworzył swoiste biuro, gdzie za opłatą więźniowie mogli liczyć na wystawienie kilkudniowego urlopu w odbywaniu kary, czy załatwienie pracy na zewnątrz zakładu.

W specjalnie wydanym oświadczeniu dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku Andrzej Wiśniewski napisał, że od ponad pół roku wspólnie z CBŚ prowadzone były działania dotyczące podejrzeń o korupcję tego funkcjonariusza.

Kompetencje związane z zajmowanym przez podejrzanego stanowiskiem służbowym nie pozwalały na podejmowanie przez niego działań skutkujących bezpośrednio opuszczeniem zakładu penitencjarnego przez osoby skazane - podkreślił Wiśniewski.

Jak dodał, wychowawca mógł jedynie "oferować sporządzanie wniosków i opinii dotyczących skazanych", które były "jednymi z instrumentów" dla organów postępowania wykonawczego, pomagającymi podjąć decyzję w sprawie udzielenia przepustki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)