PolskaArcybiskup Głódź chce podzielić park oliwski

Arcybiskup Głódź chce podzielić park oliwski

Wydzielenia części parku oliwskiego zażądał od Urzędu Miejskiego w Gdańsku ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Arcybiskup Głódź chce podzielić park oliwski
Źródło zdjęć: © Dziennik Bałtycki

Metropolita gdański upomniał się o działkę, którą w 1990 roku ówczesny wojewoda gdański Jerzy Jędykiewicz przekazał jako darowiznę ks. arcybiskupowi Tadeuszowi Gocłowskiemu. Chodzi o teren leżący pomiędzy Seminarium Duchownym a ulicą Jacka Rybińskiego, dzisiaj ogólnie dostępną dla spacerowiczów i odwiedzających Pałac Opatów.

Czy po wydzieleniu działki część parku oliwskiego zostanie odgrodzona?

Na razie muszą zostać załatwione wszystkie formalności. Doszło do pewnego zaniedbania ze strony województwa, bowiem ten teren już od osiemnastu lat należy do gdańskiego seminarium. Trzeba to formalnie uporządkować - wyjaśnia ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, co zamierza zrobić z terenem należącym do Kościoła. Drzew tam na pewno nie będziemy karczować - uciął krótko. Pismo z prośbą o wydzielenie części parku wpłynęło do Urzędu Miejskiego w lipcu. Przyznam, że była to dla nas niespodzianka. Prezydent Gdańska nie wiedział, że część parku oliwskiego jest własnością Kościoła - wyjaśnia Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na terenie parku, gdzie leży kościelna działka, niedawno odnowiono alejki i zamontowano nowe oświetlenie. Jak to możliwe, że miasto, inwestując tam pieniądze, nie wiedziało o tym, kto jest jej właścicielem? Kiedy w 1990 roku przekazano prawa do części parku oliwskiego Kościołowi, nie zmieniono jednocześnie wpisu w księgach wieczystych. Dopiero arcybiskup Głódź upomniał się o wydzielenie tego terenu - wyjaśnia Antoni Pawlak. Zaznacza też, że prezydent prowadzi negocjacje z gdańską kurią. Miejscy urzędnicy mają nadzieję, że arcybiskup Głódź nie będzie chciał odgrodzić tej działki od pozostałej części parku oliwskiego. Park oliwski powstał w XVII wieku. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przyjeżdżających do Gdańska. Przez lata przechodził wiele zmian - powstawały kolejne jego części: francuska, angielska, grota, kaskada i palmiarnia.

Karolina Kulaszewicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)