Arcybiskup dystansuje się od planów Steinbach
Katolicki arcybiskup Berlina kardynał
Georg Sterzinsky zdystansował się od planów ulokowania
kontrowersyjnego "Centrum przeciwko Wypędzeniom" w katolickim
kościele pod wezwaniem św. Michała w Berlinie.
Sterzinsky oświadczył w poniedziałek, że arcybiskupstwu Berlina znany jest fakt prowadzenia przez zarząd parafii św. Jadwigi rozmów ze Związkiem Wypędzonych (BdV) na temat ewentualnego korzystania z pomieszczeń kościoła św. Michała.
"Dopóki w sposób dostateczny nie wyjaśniono, co rozumie się pod pojęciem 'Centrum przeciwko Wypędzeniom' oraz dopóki w sprawie takiego Centrum nie uzyskano społecznej zgody, nie możemy wyrazić zgody na plany Związku Wypędzonych ulokowania Centrum przeciwko Wypędzeniom w kościele" - czytamy w oświadczeniu.
Kościół św. Michała, znajdujący się w dzielnicy Kreuzberg, tworzy jedną parafię z główną świątynią katolicką w stolicy Niemiec - katedrą św. Jadwigi.
Inicjatorka budowy "Centrum przeciwko Wypędzeniom" Erika Steinbach twierdzi, że zarząd wspólnoty parafialnej, na której terenie znajduje się świątynia, jest gotów do zawarcia umowy. Kierowana przez Steinbach i polityka SPD Petera Glotza fundacja negocjuje obecnie warunki korzystania z pomieszczeń kościelnych - powiedziała szefowa BdV w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Rzecznik archidiecezji berlińskiej Stefan Foerner potwierdził w sobotę fakt złożenia przez BdV oferty przejęcia zniszczonej w czasie wojny, pozbawionej dachu części kościoła. Propozycja jest obecnie rozpatrywana - powiedział. Zastrzegł, że decyzja jeszcze nie zapadła i zostanie podjęta z udziałem kardynała Sterzinsky'ego.
Fundacja zamierzała już na jesieni 2006 r. zorganizować w pomieszczeniach kościoła wystawę "Stulecie wypędzeń", która ma zainaugurować działalność "Centrum".
Kościół św. Michała zbudowano w 1861 r. na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Podczas nalotu bombowego 3 lutego 1945 r. zawaliła się nawa główna świątyni. Wzniesiony w 1961 r. mur berliński podzielił parafię na dwie części. Kościół znalazł się na terenie Berlina Wschodniego, należącego do NRD. Obecnie nabożeństwa odbywają się w nawie bocznej. Niemiecki pisarz Theodor Fontane nazwał kościół św. Michała "najpiękniejszym kościołem Berlina".
Niemiecki Kościół katolicki znajduje się w tarapatach finansowych. By uzyskać fundusze na dalszą działalność, parafie sprzedają budynki kościelne. W Berlinie władze kościelne sprzedały już sześć świątyń, w tym kościół do ubiegłego roku użytkowany przez Polską Misję Katolicką.
Utworzona we wrześniu 2000 r. fundacja, którą kierują Steinbach i Glotz, stawia sobie za cel zbudowanie w Berlinie "Centrum przeciwko Wypędzeniom" - placówki poświęconej losom Niemców wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy Środkowej i Wschodniej. Rząd SPD-Zieloni Gerharda Schroedera przeciwny jest tej propozycji. Natomiast kandydatka na kanclerza z ramienia partii chadeckich Angela Merkel opowiada się za powstaniem kontrowersyjnego ośrodka.
Polska i Czechy obawiają się, że zdominowane przez niemieckie ziomkostwa "Centrum" może w sposób jednostronny przedstawiać historię powojennych wysiedleń i stanie się zarzewiem konfliktów.
Jacek Lepiarz