Archeolodzy odkryli mieszczański dom z XVI w.
Drewniany dom mieszczański z XVI w. odkryli archeolodzy w Gliwicach. Znalezienie tak świetnie zachowanego elementu infrastruktury dawnego miasta to rzadkość - podkreślają.
04.08.2005 | aktual.: 04.08.2005 16:34
To pierwsze takie odkrycie w Gliwicach, które rzuci nowe światło na historię miasta i życie mieszkańców w późnym średniowieczu. Gliwice były w tym czasie ośrodkiem średniej skali, wkraczającym powoli w fazę kryzysu. Mieszkańcy trudnili się m.in. tkactwem i browarnictwem. Znalezisko będzie dla nas niezwykle cennym źródłem wiedzy o tym okresie historii miasta - powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Leszek Jodliński.
Dom był bardzo solidną konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta o wymiarach 5 m na 3,5 m. Podłoga była wyłożona gliną, pod którą była warstwa izolacyjna z gałęzi. Również ściany były wyłożone gliną i mchem. W domu znaleziono też deskę, która była zapewne częścią ławy, oraz garnki, misy, talerze, fragmenty kafli i kości zwierzęce - pozostałość po posiłkach gospodarzy.
Dom leżał na terenie ówczesnego Przedmieścia Bytomskiego, nie penetrowanego dotychczas przez archeologów. Dokument z 1534 r. podaje, że w Gliwicach były w tym czasie 203 domy mieszkalne, w tym 187 w obrębie murów miejskich, a pozostałe na przedmieściach. Wszystko wskazuje na to, że odkryto właśnie jeden z tych ostatnich. W pobliżu domu natrafiono też na ślady średniowiecznego śmietniska, które dla historyków może być obfitym źródłem wiedzy o życiu i obyczajach średniowiecznych mieszkańców miasta.
Archeolodzy skrzętnie gromadzą materiał, który zostanie wkrótce poddany szczegółowym badaniom. Odkrycia dokonano przy okazji robót budowlanych w Gliwicach.