Archeolodzy odkopali szkielet starszy niż Rzym
Włoscy archeolodzy odkopali na terenie Rzymu dobrze zachowany szkielet kobiety, która żyła 3 tys. lat temu. To cenne znalezisko - czytamy w serwisie BBC News - jest aż o 300 lat starsze niż Rzym (założony w 753 r. p.n.e.).
Naukowcy wiedzieli, że w czasach poprzedzających założenie przyszłej stolicy imperium rzymskiego, żyli na tym terenie ludzie. Archeologom niewiele jednak udało się dotychczas dowiedzieć o nich i ich zwyczajach.
Zdaniem archeologów, ok. 30-letnia kobieta, której szkielet odnaleziono w Rzymie, z pewnością pochodziła "z wysokiego rodu", gdyż miała na sobie bursztynowy naszyjnik ze złotym wisiorkiem, zapinkę z brązu do włosów oraz pierścień z brązu na jednym z palców. Znaleziono przy niej także cztery sprzączki z brązu - dwie, jak podejrzewają badacze, mogły służyć do przytwierdzenia całunu żałobnego.
Archeolodzy podkreślają, że zwyczajem najdawniejszych znanych przodków starożytnych Rzymian było palenie ciał zmarłych i umieszczanie popiołów w urnach. Pokazuje, to jaka zmiana zaszła w zwyczajach pogrzebowych mieszkańców okolic Rzymu - od kremacji zmarłych do grzebania ich w ziemi - dodają naukowcy.