PolskaApelacja ws. uniewinnienia policjantów ze sprawy porwania Krzysztofa Olewnika

Apelacja ws. uniewinnienia policjantów ze sprawy porwania Krzysztofa Olewnika

Gdańska prokuratura wniosła apelację od wyroku sądu, który uniewinnił policjantów pracujących w latach 2001-04 przy sprawie porwania Krzysztofa Olewnika. Zdaniem śledczych sąd m.in. niesłusznie uznał, że to nie na policji spoczywała odpowiedzialność za śledztwo.

Apelacja ws. uniewinnienia policjantów ze sprawy porwania Krzysztofa Olewnika
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Wniesienie apelacji dotyczącej tego samego wyroku zapowiedział Włodzimierz Olewnik, ojciec uprowadzonego w 2001 r. i zamordowanego dwa lata później Krzysztofa.

Sprawa dotyczy dwóch policjantów - Remigiusza M. i Macieja L., którzy tuż po uprowadzeniu w październiku 2001 r. Olewnika weszli w skład grupy operacyjno-dochodzeniowej zajmującej się tą sprawą. W grudniu 2012 r. Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku oskarżyła funkcjonariuszy o niedopełnienie obowiązków służbowych, które mogło narazić porwanego na utratę życia.

W grudniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Płocku uniewinnił obu policjantów, uznając m.in., że gospodarzem postępowania ws. uprowadzenia Olewnika był prokurator i to na nim spoczywała odpowiedzialność za dynamikę i kierunek śledztwa oraz czuwanie nad prawidłowym przebiegiem postępowania. Sąd doszedł też do wniosku, że chociaż obaj policjanci popełnili "niemałe" błędy, to "nie stanowi to o konieczności potraktowania ich jako przestępców". Zdaniem sądu "być może powinni oni mieć postępowania dyscyplinarne".

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, w apelacji prokuratura podniosła, że płocki sąd - uznając, że policjanci nie popełnili przestępstwa - przyjął błędną wykładnię przepisów kodeksu karnego. Zdaniem śledczych niewłaściwa była też ocena sądu mówiąca, iż za "zaniedbania w sferze czynności operacyjno-rozpoznawczych ponosi odpowiedzialność prokurator". - Właściwa wykładnia przepisów w tym zakresie upoważnia do twierdzenia, iż odpowiedzialność za realizację i nadzór nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi ponoszą funkcjonariusze policji - poinformował rzecznik.

Marciniak dodał, że prokuratura wniosła Sądu Apelacyjnego w Łodzi o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Płocku. - Sąd apelacyjny może zaskarżony wyrok utrzymać w mocy lub uchylić i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Płocku. Nie może natomiast skazać oskarżonych, którzy w pierwszej instancji zostali uniewinnieni - zaznaczył.

- Będziemy także składać apelację - powiedział Włodzimierz Olewnik. Dodał, że pisemne uzasadnienie wyroku wobec obu policjantów wpłynęło "nie tak dawno" w związku z czym złożenie apelacji rozstrzygnie się mniej więcej w ciągu tygodnia.

Mecenas Bogdan Borkowski, pełnomocnik rodziny Olewników, przyznał, iż podziela stanowisko prokuratury podniesione w apelacji, że odpowiedzialność za prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz za nadzór nad tymi działaniami ponoszą obaj policjanci.

W latach 2001-04 postępowanie w sprawie uprowadzenia Olewnika prowadzili śledczy z Sierpca, Płocka i Warszawy. Prokuratorom pomagali policjanci, wśród których był m.in. Remigiusz M. - szef grupy operacyjno-dochodzeniowej z mazowieckiej komendy policji w Radomiu oraz Maciej L. - funkcjonariusz z Płocka, który pracował w tej grupie.

W lipcu 2006 r. sprawę Olewnika przejęła prokuratura w Olsztynie, która wykryła i oskarżyła sprawców porwania i zabójstwa Olewnika. Śledztwo w tej sprawie prowadzono jednak dalej, by zbadać niewyjaśnione dotąd okoliczności.

W 2008 r. postępowanie to przeniesiono do gdańskiej prokuratury apelacyjnej, która do dziś bada sprawę, a do końcu ub.r. prowadziła też równoległe śledztwo, w którym zajmowała się nieprawidłowościami we wcześniejszych postępowaniach w tej sprawie.

W ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w grudniu 2012 r. śledczy z Gdańska sporządzili akt oskarżenia przeciwko Remigiuszowi M. i Maciejowi L. Zarzucili w nim policjantom m.in., że w lipcu 2003 r. w Warszawie nienależycie zabezpieczyli miejsce przekazania okupu porywaczom Olewnika, co mogło doprowadzić do utraty śladów kryminalistycznych.

Zdaniem śledczych policjanci nie przesłuchali też w 2001 r. osoby mogącej pomóc sporządzić portret pamięciowy szefa grupy porywaczy - Wojciecha Franiewskiego. Funkcjonariusze mieli też zbyt późno i niedokładnie zbadać połączenia telefoniczne wykonane przez porywaczy w lipcu 2003 r.; według śledczych rzetelnie przeprowadzona analiza mogła doprowadzić policję m.in. do Franiewskiego.

Śledczy zarzucili także Remigiuszowi M. i Maciejowi L. pochopne zniszczenie nagrań rozmów telefonicznych wykonanych z podsłuchów.

Krzysztof Olewnik został uprowadzony ze swego domu w Drobinie (Mazowieckie) w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Miesiąc po odebraniu przez przestępców okupu, został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan. Odnaleziono je w 2006 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)