ŚwiatApel polskich europosłów w sprawie Kazulina

Apel polskich europosłów w sprawie Kazulina

Dwaj polscy europosłowie
wystosowali apel do Unii Europejskiej o interwencję w
sprawie byłego kandydata na prezydenta Białorusi Alaksandra
Kazulina, który od 42 dni prowadzi głodówkę protestacyjną w
więzieniu.

Wiceprzewodniczący PE Bronisław Geremek (PD) i szef delegacji PE ds. współpracy z Białorusią Bogdan Klich (PO) zwrócili się do komisarz Benity Ferrero-Waldner odpowiedzialnej za stosunki zewnętrzne i europejską politykę sąsiedztwa.

Przedstawili oficjalną prośbę o interwencję u władz białoruskich oraz o rozważenie wysłania specjalnego przedstawiciela UE do Witebska, gdzie w kolonii karnej Kazulin odbywa wyrok 5,5 roku pozbawienia wolności.

Podkreślili, że rodzina i przyjaciele Kazulina alarmują o pogarszającym się stanie zdrowia lidera socjaldemokratów.

Były rektor uniwersytetu mińskiego, skazany za poprowadzenie opozycyjnej demonstracji po marcowych wyborach prezydenckich, głoduje od 20 października. Swym protestem chce zwrócić uwagę na nielegalność sprawowania władzy przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę i domaga się rozpatrzenia sprawy Białorusi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

W czasie głodówki 51-letni Kazulin schudł 24 kg. Jego żonę Irynę poinformowano w czwartek w kolonii karnej, że jej mąż waży obecnie 67 kg, ma niskie ciśnienie (80/60) i obniżoną temperaturę ciała. Nadal jednak nie zgadza się na hospitalizację.

To staje się już niebezpieczne - oceniła Iryna Kazulina w rozmowie z inicjatywą obywatelską "Karta-97". Przypomniała, że mąż przed aresztowaniem w marcu ważył 105 kg.

W prokuraturze powiedziano jednak agencji informacyjnej BiełaPAN, że stan więźnia nie wywołuje niepokoju lekarzy, którzy określają go jako zadowalający.

Iryna Kazulina spotkała się w środę i czwartek z ambasadorami Niemiec, Francji i USA w Mińsku. Prosiła, by zwrócili się do swoich rządów, aby te wpłynęły na rozpatrzenie sprawy Białorusi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Według niej, mąż jest zdecydowany kontynuować głodówkę, mimo próśb rodziny i napływających apeli o jej przerwanie. Do rezygnacji z protestu wzywają go inni liderzy opozycji.

Zaniepokojenie pogorszeniem się stanu zdrowia opozycyjnego polityka wyraziła 23 listopada Finlandia, przewodnicząca obecnie UE. W swym oświadczeniu zwróciła uwagę, że w czasie głodówki Kazulina nie dopuszcza się do niego adwokata i członków rodziny. Na widzenie nie zezwolono też ambasadorowi Niemiec, reprezentującemu w Mińsku interesy UE.

Kazulina aresztowano 25 marca podczas pokojowego marszu zwolenników opozycji w Mińsku, rozpędzonego przez milicję. Skazano go 13 lipca i po odrzuceniu we wrześniu apelacji przeniesiono do kolonii karnej w Witebsku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)