Apel Pamięci rozpoczął obchody rocznicy cudu nad Wisłą
Apelem Pamięci rozpoczęły się obchody święta Wojska Polskiego i 89. rocznicy Bitwy Warszawskiej (cudu nad Wisłą). Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy kwaterze żołnierzy poległych w 1920 roku, zapalono znicze i złożono wieńce.
W trakcie uroczystości wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas powiedział, że bitwa z bolszewikami była jedną z najważniejszych w historii oręża wojska.
Wiceszef MON podkreślił, że żołnierze, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej, zapewnili nam życie w bezpiecznej i wolnej Polsce. Przypomniał o tych, którzy bohatersko bronili przedpola stolicy w Ossowie, Radzyminie, Modlinie, czy Płocku.
Wiceminister Piątas zaznaczył, że dzień 15 sierpnia jest szczególnie ważny dla wszystkich Polaków. Święto wojska skłania do refleksji nad bogactwem dziejów armii naszego kraju. Jest też idealną okazją do zastanowienia się nad przyszłością Wojska Polskiego.
Bitwa Warszawska - zwana też cudem nad Wisłą - została umieszczona na 18 miejscu listy przełomowych bitew w historii świata. Zwycięstwo wojsk polskich zatrzymało ofensywę Armii Czerwonej na zachód tym samym zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się rewolucji.
Święto Wojska Polskiego ustanowiono 4 sierpnia 1923 roku na pamiątkę wygranej wojny polsko - bolszewickiej. Decyzję o obchodzeniu dnia 15 sierpnia jako Święta Żołnierza podjął ówczesny minister spraw wojskowych - generał broni Stanisław Szeptycki. Święto było obchodzone do 1947 roku, potem zostało zlikwidowane przez władze. Obchody przywrócono w 1992 roku ustawą Sejmu RP.