Apel ostatnich żyjących Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wykupiono ogłoszenia

Jest kolejny apel ws. konfliktu Izraela z Polską. Opublikowany został w formie ogłoszenia płatnego w polskich dziennikach. Podpisało się pod nim 50 osób. Ustawa o IPN wchodzi w czwartek w życie.

Apel ostatnich żyjących Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wykupiono ogłoszenia
Źródło zdjęć: © WP.PL
Katarzyna Bogdańska

W liście Sprawiedliwi apelują do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. "Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków" - napisali Sprawiedliwi. "Apelujemy, aby nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie" - czytamy.

"Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie. My Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne" - brzmi dalej treść listu.

Tutaj możesz przeczytać pełną treść listu.

W środę apel wystosował także prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder i dyrektor Robert Singer ze Światowego Kongresu Żydów. "Przygnębiający jest fakt, że do konfliktu doszło w okresie, gdy zniszczona w wyniku wojny kultura żydowska zaczęła się w Polsce odradzać" - czytamy. List został również zamieszczony jako ogłoszenie płatne w dwóch dziennikach.

"Przez ponad tysiąc lat Żydzi byli ważną grupą obywateli Polski i mieli duży wkład w rozwój kraju. (...) Przez pierwsze 500 lat Królestwa Polskiego był to najbardziej tolerancyjny kraj w Europie, o którym mówiono nawet paradisus Iudaeorum (łac. "żydowski raj)." - piszą autorzy.

Polska delegacja rządowa, pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego uda się do Izraela – na zaproszenie strony izraelskiej – gdzie w czwartek dojdzie do spotkania zespołówds. relacji polsko-izraelskich.

Wchodzą kontrowersyjne przepisy

W czwartek weszły w życie przepisy ustawy o IPN, które tak podzieliły Polskę z Izraelem. Najbardziej kontrowersyjny zapis to kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Źródło artykułu:WP Wiadomości
izraelipnapel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (569)