Apel Franciszka: to budzi szczególny niepokój
Papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym w tureckim urzędzie do spraw religijnych w Ankarze powiedział, że przywódcy religijni mają obowiązek potępić wszystkie przypadki gwałcenia godności i praw człowieka.
28.11.2014 | aktual.: 28.11.2014 19:46
W państwowym, najwyższym islamskim urzędzie sunnickim w Turcji papież mówił, że dobre relacje i dialog między przywódcami religijnymi stanowią jasne przesłanie dla poszczególnych wspólnot, które wskazuje, że wzajemny szacunek i przyjaźń są, pomimo różnic, możliwe.
Franciszek przypomniał, że na świecie toczą się wojny siejące śmierć i zniszczenie. Dochodzi - wymieniał następnie - do napięć i konfliktów na tle etnicznym i religijnym, panuje głód i ubóstwo, dotykające setki milionów ludzi.
Za szczególnie tragiczną Franciszek uznał sytuację na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i w Syrii.
Nie wymieniając wprost ekstremistów z Państwa Islamskiego, ale wyraźnie do nich się odnosząc, papież powiedział: - Szczególny niepokój budzi fakt, że, zwłaszcza za sprawą pewnej grupy ekstremistów i fundamentalistów, całe wspólnoty, szczególnie - choć nie tylko - chrześcijanie i jazydzi, cierpieli i nadal znoszą nieludzką przemoc z powodu swojej tożsamości etnicznej i religijnej.
Franciszek mówił o ludziach wypędzonych z domów, o zniszczonych budynkach sakralnych i symbolach religii i dziedzictwa kulturowego, tak jakby - dodał - "chciano wymazać wszelkie ślady, wszelką pamięć o innych".
- Dlatego przemoc poszukująca uzasadnienia religijnego zasługuje na największe potępienie - - oświadczył papież. Podkreślił, że od wszystkich wierzących świat oczekuje, iż będą "ludźmi pokoju, zdolnymi żyć jak bracia i siostry, pomimo różnic etnicznych, religijnych, kulturowych czy ideologicznych".
- My, muzułmanie i chrześcijanie, jesteśmy dziedzicami bezcennych skarbów duchowych - zauważył Franciszek. Wskazał, że obie religie łączy modlitwa, jałmużna, post.
- Elementy te - mówił - gdy są przeżywane szczerze, mogą zmienić życie i zapewnić solidne podstawy godności i braterstwa między ludźmi.
Wizyta w tureckim urzędzie religijnym była ostatnim oficjalnym punktem pobytu Franciszka w Ankarze. Sobotę i niedzielę papież spędzi w Stambule.