PolskaAntyterroryści opanowali metro w Warszawie

Antyterroryści opanowali metro w Warszawie

Pięciu terrorystów dostaje się do jednego z wagonów metra i bierze kilkudziesięciu zakładników. Grożąc detonacją bomby żądają m.in. miliarda złotych i helikoptera - taki był scenariusz ćwiczeń antyterrorystycznych, które odbyły się w nocy w warszawskim metrze.

Ćwiczenia zakończyły czterodniową konferencję "Terroryzm - zagrożenie dla ludzi, wyzwanie dla społeczeństw. Kształtowanie świadomości i gotowości w warunkach wielkomiejskich", zorganizowaną przez Komendę Stołeczną Policji. Obserwowali je m.in. policjanci z Wilna i Rygi, przedstawiciele Interpolu, a także studenci.

Oprócz antyterrorystów, w ćwiczeniach wzięli również udział negocjatorzy, pirotechnicy, strażacy i strażnicy miejscy. Na miejscu były też karetki pogotowia.

W każdej tego typu sytuacji służby te muszą ze sobą ściśle współdziałać i właśnie sprawdzeniu procedur, koordynacji ich działań, łączności, wymiany informacji, ćwiczenie to miało służyć - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Sokołowski.

Terroryści byli bardzo brutalni wobec zakładników. Z opanowanego przez nich wagonu metra dochodziły krzyki. Negocjacje z nimi prowadzili trzej stołeczni negocjatorzy, w tym samym czasie pociąg zaczęli otaczać antyterroryści.

W pewnym momencie jeden z zakładników rzucił się na swojego oprawcę i zdołał się wydostać z wagonu. Gdy bandyci zaczęli do niego strzelać, antyterroryści rozpoczęli szturm. Czterech napastników zginęło, jeden został ranny - zakładników odbito.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, terroryści ukryli jednak w wagonie bombę - rozbroili ją policyjni pirotechnicy.

Przebieg akcji służb został nagrany. Ma powstać instruktażowy film o tym, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.

Konferencja "Terroryzm - zagrożenie dla ludzi wyzwanie dla społeczeństw. Kształtowanie świadomości i gotowości w warunkach wielkomiejskich" rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Wzięli w niej udział funkcjonariusze m.in. z krajów nadbałtyckich, Austrii i Hiszpanii, a także przedstawiciele władz - m.in. MSWiA i samorządu. Organizatorem konferencji była Komenda Stołeczna Policji.

Jak powiedział Sokołowski, celem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie zarówno przeciwdziałania atakom terrorystycznym, jak i edukacji społeczeństwa. W jej trakcie polscy policjanci przedstawiali m.in. przebieg akcji związanych z fałszywymi alarmami - w czerwcu 2005 r. po informacji o bombie z sarinem podłożonej w centrum Warszawy; i w październiku, gdy nieznani sprawcy w różnych punktach stolicy zostawili 13 paczek z atrapami bomb.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)