Antysemicka modlitwa wielkopiątkowa?
Polska Rada Chrześcijan i Żydów chce zmian w polskiej wersji wielkopiątkowej modlitwy ze względu na jej antysemicki wydźwięk.
Współprzewodniczący Rady ksiądz profesor Michał Czajkowski powiedział, że kontrowersje wzbudza polskie tłumaczenie fragmentu sugerujące, że Żydzi przestali być narodem wybranym. W mszale łacińskim słowa brzmią "lud, który jako pierwszy był wybrany", tymczasem w polskim słowa te zostały przetłumaczone: "lud, który niegdyś był narodem wybranym".
Ksiądz Czajkowski uważa, że taka wersja modlitwy sprzyja pogłębianiu antysemityzmu. Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ma nadzieję, że po wielu ich interwencjach, artykułach i pismach do osób odpowiedzialnych wreszcie zostanie poprawiony ten tekst modlitwy.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów chciałaby także wycofać pieśń "Ludu, mój ludu", która sugeruje, że to Żydzi ukrzyżowali Chrystusa. Ksiądz Czajkowski dodaje, że Żydom przypisuje się też inne czyny jak ubiczowanie czy pojenie octem, których w rzeczywistości dokonali Rzymianie.
"Życie Warszawy" pisze dziś, że komisja do spraw kultu bożego i dyscypliny sakramentów Episkopatu Polski uwzględni część postulatów rady. Ksiądz Stanisław Czerwik, konsultor komisji zapewnił gazetę, że pomyłka w tłumaczeniu zostanie skorygowana w trzecim, przygotowywanym właśnie wydaniu mszału.