Trwa ładowanie...
11-12-2012 00:20

Antyrządowe demonstracje studentów na Węgrzech

Ponad 2000 studentów wyższych uczelni protestowało w poniedziałek wieczorem w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach.

Antyrządowe demonstracje studentów na WęgrzechŹródło: PAP/EPA, fot: Zsolt Szigetvary
d455yav
d455yav

Studenci przemaszerowali od kampusu uniwersytetu budapeszteńskiego pod gmach parlamentu. Na czele demonstracji niesiono flagi narodowe i transparent z napisem: "Uniwersytety są nasze".

"Nie chcemy płacić za studia!" - krzyczeli demonstranci. Mimo iż pochód sparaliżował całkowicie centrum Budapesztu, policja nie interweniowała, a mieszkańcy stolicy spontanicznie przyłączali się do studentów. Ich protest poparła również węgierska opozycja.

W Segedynie na południu kraju kilku profesorów i 40 studentów rozpoczęło w poniedziałek strajk okupacyjny wyższej uczelni. Żądania studentów poparł także rektor. Studenckie demonstracje odbyły się również w Debreczynie i Peczu.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, przyjęta w ubiegłym tygodniu głosami deputowanych rządzącego Fideszu, ogranicza liczbę miejsc na uczelniach finansowanych przez państwo o 40 procent. Cięcia dotykają kierunków humanistycznych, ekonomi i prawa.

d455yav

O ile w tym roku akademickim rząd sfinansuje na przykład studia 800 prawników, to w przyszłym - jedynie 100. Bezpłatnie, na wyższych uczelniach będzie mogło studiować dziesięć tysięcy osób. Zdaniem rządu, odpowiada to aktualnemu zapotrzebowaniu: kształceniu politechnicznemu.

Co prawda, studenci mogą studiować na wybranych kierunkach, ale wówczas studia są odpłatne. Semestr nauki będzie kosztował teraz około 1200 euro.

Zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym, absolwenci publicznych uczelni muszą również odpracować w kraju dwukrotnie dłuższy okres niż czas trwania ich studiów. W przeciwnym wypadku muszą zapłacić połowę kosztów i kształcenia. Ta zasada obowiązuje do 20 lat od ukończenia studiów.

Studenci ostrzegli, że będą wyjeżdżać z Węgier na studia w innych krajach Unii. Liczą na przeforsowanie swoich żądań. Minister do spraw społecznych, kultury i oświaty Miklos Rethalyi zapowiedział jednak, że ich postulaty nie zostaną spełnione. Studenci planują kolejne protesty.

d455yav
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d455yav
Więcej tematów