PolskaAntylitewski transparent podczas meczu. 10 osób zatrzymanych

Antylitewski transparent podczas meczu. 10 osób zatrzymanych

Zarzuty znieważenia grupy ludności litewskiej przedstawiono 11 kibicom zatrzymanym w sprawie wywieszenia antylitewskiego transparentu podczas meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno. Nie przyznają się do winy.

Antylitewski transparent podczas meczu. 10 osób zatrzymanych
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kaczmarczyk

Prok. Jacek Derda z poznańskiej prokuratury okręgowej powiedział w piątek podczas briefingu prasowego, że podejrzani złożyli wyjaśnienia, ale nie odpowiadali na pytania śledczych. "Ich wyjaśnienia podlegają w tej chwili weryfikacji, dlatego nie będziemy ich komentować" - dodał.

W toku postępowania prokuratura będzie sprawdzać, czy doszło do bezpośredniego zamiaru znieważenia grupy ludności litewskiej.

Policja od dnia meczu, czyli od 8 sierpnia, identyfikowała osoby odpowiedzialne za wywieszenie transparentu i w piątek rano zatrzymała 10 kibiców, a później jeszcze jednego mężczyznę. Wszystkim postawiono zarzuty.

- Zidentyfikowaliśmy dużą, kilkunastoosobową grupę ultrasów (najbardziej radykalni kibice) - osób, które zajmują się oprawami meczowymi. To oni przygotowali transparent, wnieśli go na trybunę, a następnie rozwiesili - poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Zatrzymane osoby to nie wszystkie osoby zidentyfikowane na podstawie zapisu z monitoringu. - Będą kolejne zatrzymania. Prokuratura wystawiła kolejnych kilka nakazów. Wszystkie osoby zatrzymaliśmy w jednym czasie, żeby wykonywać czynności w taki sposób, aby uniknąć manipulacji procesowej - powiedział Derda.

Zatrzymani to osoby niekarane w wieku 20-30 lat.

Podczas rewanżowego meczu piłkarskiego w trzeciej rundzie eliminacyjnej Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno grupa pseudokibiców wywiesiła transparent o treści: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem". Po tym spotkaniu wojewoda wielkopolski Piotr Florek zamknął trybunę, na której doszło do incydentu, na jeden mecz.

Za znieważenie osób bądź grup ludności w związku z ich przynależnością narodową, etniczną, rasową czy wyznaniową grozi kara do trzech lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1006)