Antybiotyk, który może uratować żaby od wyginięcia
Nowozelandzcy naukowcy odkryli środek,
który może pomóc w walce z grzybem wyniszczającym żaby na całym
świecie. Okazał się nim znany od lat "ludzki" antybiotyk -
chloramfenikol.
Chytridomykoza to wywoływana przez grzyba Batrachotrychium dendrobatidis infekcja, która jest prawdopodobnie przyczyną zniknięcia jednej trzeciej ze 120 gatunków płazów, jakie wyginęły od roku 1980.
Nowozelandzcy naukowcy z University of Otago obawiali się, że chytridomykoza może zniszczyć populację zagrożonej wymarciem żaby Leiopelma archeyi. Dlatego podjęli poszukiwania skutecznego środka leczniczego, w końcu trafiając na chloramfenikol. Żaby wykąpane w jego roztworze stawały się odporne na zabójczą chorobę. Nawet bardzo chore osobniki, które nie miały siły się ruszać, szybko wracały do zdrowia po przemyciu lekiem.
Chloramfenikol został wyizolowany w 1947 roku z produktów Gram- dodatnich bakterii Streptomyces venezuelae. Może być także wytwarzany syntetycznie. Kiedyś był szeroko stosowany w leczeniu ludzi, jednak obecnie ze względu na sporą toksyczność jego stosowanie ogranicza się do maści używanych miejscowo (do oka lub ucha)
oraz do zagrażających życiu ludzkiemu zakażeń wrażliwymi na chloramfenikol szczepami bakterii. Dotąd nikt nie przypuszczał, że może być skuteczny wobec grzybów.
Ważną zaletą chloramfenikolu jest jego niska cena.