Trwa ładowanie...
dehsklm

Antoni Macierewicz: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie. Użytkownicy WP wypowiedzieli się w tej sprawie

Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie. Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz, podczas wtorkowej prezentacji dokumentów dotyczących krwawych wydarzeń grudnia 1970 roku. W tej sprawie wypowiedzieli się już użytkownicy WP. Za odebraniem stopni generalskich zagłosowało 40 procent Internautów. Za pozostawieniem - 60 procent ankietowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz: Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie. Użytkownicy WP wypowiedzieli się w tej sprawie
(PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
dehsklm

- Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo "generał" przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - powiedział Macierewicz.

Zbrodniarze nie zasłużyli na to, aby nosić stopnie wojskowe

Prezentacja dokumentów związana była z przypadającą we wtorek 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Historycy i archiwiści z Wojskowego Biura Historycznego przedstawili, jak podkreślili, nieznane dotychczas opinii publicznej materiały archiwalne dotyczące masakry robotników w grudniu 1970 roku.

dehsklm

Wśród przedstawionych dokumentów są m.in. informacje o użyciu wojska w wydarzeniach grudniowych 1970 roku, w tym meldunek o użyciu broni w dniu 17 grudnia 1970 roku, gdy protestujący robotnicy ponieśli największe straty.

Ponadto przedstawiono stan bojowy, system dowodzenia i plany działań wojsk w Gdańsku i Gdyni oraz opisy sytuacji z wojskowego punktu widzenia w Szczecinie oraz "zestawienie strat w sile żywej u sprzęcie poniesionych przez wojska". Historycy z WBH zaprezentowali również mapy położenia wojsk w operacji "Grudzień" 1970 oraz zbiór relacji uczestników wydarzeń w Szczecinie.

Przedstawiamy wyniki sondy

W sondzie, opublikowanej we wtorek na wp.pl, zapytaliśmy użytkowników Wirtualnej Polski, czy uważają, że Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi powinno się odebrać stopnie generalskie? 60 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi: "nie". Odmiennego zdania było 40 procent. W ankiecie zagłosowało już ponad 30 tysięcy osób.

dehsklm

"To jest zupełnie oczywiste"

Minister obrony narodowej zapytany wcześniej w TVP1 o "degradację" generała Jaruzelskiego, stwierdził, że "ludzie, którzy popełnili zbrodnie przeciwko narodowi, powinni mieć odebrane stopnie wojskowe. To jest zupełnie oczywiste".

- Jak można sobie wyobrazić taką sytuację, że z jednej strony czcimy bohaterów takich jak Kukliński, których awansujemy do stopnia generała, ale także jak Karski, który otrzymał pośmiertnie stopnień generała kilka dni temu, a równocześnie takie stopnie szanujemy, czy też akceptujemy u ludzi, którzy popełnili nie tylko zdradę, ale także zbrodnię przeciwko narodowi - argumentował Macierewicz. - Ja wobec pana Jaruzelskiego nie używam słowa generał - dodał, oceniając, że "ten człowiek rzeczywiście zasłużył na potępienie przez historię i społeczeństwo".

Szef MON pytany był także o skutki wejścia w życie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. - Dotyczyć będzie tylko odebrania przywilejów za ten okres, kiedy służyli władzom okupacyjnym, kiedy służyli obcemu mocarstwu przeciwko własnemu narodowi - wyjaśnił. Macierewicz dodał, że w tym okresie odbierane będą wszelkie przywileje, a później ma być płacona "średnia krajowa, nie najniższa krajowa".

dehsklm

- Proszę się rozejrzeć dookoła jak się ludziom żyło przez ten czas. Proszę nie patrzeć na tych, którzy mieli przywileje i którzy z legitymacjami PZPR w kieszeni zrobili wielkie kariery w bankach w okresie ostatnich 25 lat - wskazał Macierewicz.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, w jakiej sytuacji żyją Polacy, w jakiej sytuacji żyli Polacy przez te 25 lat - stwierdził szef MON. Zdaniem Macierewicza, "płacenie ludziom, którzy mieli taką przeszłość, średniej krajowej, chyba nie jest niczym dla nich ani upokarzającym ani niesprawiedliwym".

dehsklm

Podziel się opinią

Share
dehsklm
dehsklm
Więcej tematów