ŚwiatAnomalia pogodowa w Finlandii. Takich wyników nie było nigdy w historii

Anomalia pogodowa w Finlandii. Takich wyników nie było nigdy w historii

Rok 2020 zostanie w pamięci finów nie tylko z powodu pandemii koronawirusa. Z opublikowanych właśnie danych wynika, że był on o wiele cieplejszy niż norma wieloletnia.

Finlandia odnotowuje rekordowo ciepły rok. Pogoda zaskoczyła meteorologów
Finlandia odnotowuje rekordowo ciepły rok. Pogoda zaskoczyła meteorologów
Źródło zdjęć: © Pixabay

Według Fińskiego Instytutu Meteorologicznego w 2020 roku średnia temperatura była wyższa aż o 2,5 stopnia od normy wieloletniej i wynosiła 4,8 st. C. Synoptycy przekazali również, że odnotowano rekordowo niskie opady na południu kraju.

W Helsinkach, stolicy kraju, po raz pierwszy w historii prowadzenia pomiarów (od 176 lat) nie odnotowano tam opadów śniegu w styczniu. Rekordowo wysoka była wtedy również temperatura. Zanotowano tylko kilka dni termicznej zimy. Niewielka kilkucentymetrowa warstwa śniegu spadła w stołecznym regionie dopiero na wiosnę.

Według Fińskiego Instytutu Meteorologicznego (Ilmatieteen laitos), gromadzącego dane pogodowe od połowy XIX wieku, rekordowo ciepły 2020 rok, w którym średnia temperatura była wyższa o ok. 2,5 st. od 30-letniej średniej (tj. z lat 1981-2010), jest "jednym z dowodów na ocieplenie klimatu".

Gorzka ocena Andrzeja Dudy. "Poddanie się"

Finlandia zmieni nazwy pór roku?

W związku ze zmieniającym się klimatem fińscy meteorolodzy zaczęli spekulować, czy obecnej "kalendarzowej zimy", znanej zazwyczaj z silnych mrozów i dużej ilości śniegu, nie należałoby określać zupełnie innym terminem, szczególnie jeśli chodzi o południową i zachodnią część kraju.

- Nie zaplanowano jeszcze dokładniej uaktualnienia nazewnictwa dla termicznych pór roku, choć w przyszłości może się zdarzyć np. że monitorowanie termicznej zimy z roku na rok nie będzie już miało sensu - powiedział PAP meteorolog Ville Siiskonen z fińskiego instytutu.

Warto jednak pamiętać, że Finlandia jest "długim" krajem, a na jej północnym krańcu, w Laponii, zima nadal wiąże się z długotrwałymi mrozami i intensywnymi opadami śniegu. Meteorolodzy są jednak zgodni co do prognoz długoterminowych, według których w najbliższych latach również na północy zima będzie coraz krótsza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (285)