Anna Grodzka nauczy oswajania transpłciowości
W najbliższy poniedziałek rozpoczynają się w Poznaniu 8. Dni Równości i Tolerancji. Potrwają one do soboty, a każdy dzień poświęcony będzie jednej grupie zagrożonej wykluczeniem. Cykl wykładów i spotkań zakończy się sobotnim Marszem Równości.
W tym roku Dni Równości i Tolerancji mają nabrać nieco innego znaczenia. Będą odbywać się bowiem w czasie Polskiej Prezydencji UE, dlatego pierwszy dzień w całości poświęcony zostanie równości w Europie. W poniedziałek o godz. 18 odbędzie się wykład „Alternatywny Szczyt Równości”, który poprowadzą Krzysztof Śmiszek i Karolina Kędziora z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Dotyczyć on będzie instytucjonalnych rozwiązań przeciwdziałań dyskryminacji oraz zakazu dyskryminacji w prawie unijnym.
W kolejne dni, aż do piątku, w Poznaniu odbywać będą się wydarzenia dotyczące poszczególnych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wtorek w całości poświęcony będzie mniejszościom religijnym i etnicznym, środa niepełnosprawności, czwartek płci, a piątek orientacji psychoseksualnej. W programie poza debatami znalazły się także spektakl, pokazy filmowe oraz warsztaty. Te ostatnie, zaplanowane na czwartek, poprowadzi m.in. Anna Grodzka i mają one dotyczyć oswajania transpłciowości.
- Chcemy sprzeciwić się wszelkim przejawom braku tolerancji i wykluczenia społecznego m.in. ze względu na pochodzenie etniczne, wyznanie religijne, niepełnosprawność, orientację seksualną, płeć, czy niski status ekonomiczny. Ponadto, mamy nadzieję, że wraz z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej podjęte zostaną inicjatywy przeciwdziałające dyskryminacji – mówi Renata Kin ze Stowarzyszenia Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu.
- Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu zakończą się Marszem Równości. Wyruszy on o godz. 13.30 w sobotę z placu Adama Mickiewicza. Towarzyszyć mu będzie hasło „Równość w Europie. Równość w Polsce”.
Czytaj także: Anna Grodzka będzie na Paradzie Równości w Poznaniu