Anna Fotyga spotkała się z szefową węgierskiego MSZ
Sprawa polskiego weta do umowy Rosja-UE, a także stosunki z Ukrainą i Białorusią - to niektóre tematy spotkania minister spraw zagranicznych Anny Fotygi z szefową węgierskiego MSZ Kingą Goencz.
Fotyga powiedziała na konferencji prasowej po spotkaniu, że stosunki między Polską a Węgrami są znakomite. Jak poinformowała, poruszyła z Goencz szereg tematów unijnych, przede wszystkim kwestię pakietu energetycznego, stosunki UE z Rosją, a także relacje Unii z Ukrainą, Białorusią i Bałkanami.
Fotyga przyznała, że jeśli chodzi o relacje z Ukrainą i Białorusią, to jest "pełna spójność poglądów między Polską a Węgrami". Polska popiera dalsze rozszerzanie UE, w tym także o Ukrainę oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.
Węgierska minister zaznaczyła, że oba kraje są krajami granicznymi UE i dlatego właśnie rozumieją wagę relacji z Ukrainą, Białorusią, a w przypadku Węgier także z Bałkanami zachodnimi. Podczas spotkania omawiano także kwestię statusu Kosowa.
Minister Goencz podkreśliła, że w ostatnim czasie nastąpiła dynamizacja współpracy gospodarczej między Polską a Węgrami. Widać bardzo wyraźnie, że stosunki gospodarcze się poprawiają, bardzo dużo jest inwestorów zarówno węgierskich, jak i polskich - powiedziała szefowa węgierskiego MSZ.
Goencz zaznaczyła, że jej wizyta jest przygotowaniem do planowanej na marzec wizyty w Polsce prezydenta Węgier Laszlo Solyoma. W drugiej połowie roku ma przyjechać także premier Węgier Ferenc Gyurcsany.
Węgierska minister powiedziała, że z ogromną radością przybywa do Polski, zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie, bo ma bardzo dużo dobrych wspomnień z Polski.
Goencz podkreśliła, że obecnie jest szereg punktów, w których Węgry i Polska będą się wspierać i że mamy wiele wspólnych interesów.
Szefowa węgierskiego MSZ poinformowała, że rozmawiała z minister Fotygą także o bezpieczeństwie energetycznym. Oczywiście nasze kraje mają odmienne położenie geograficzne i stąd są pewne różnice między nami. Jednak jest sporo wspólnych cech - powiedziała. Jak dodała, oba państwa poszukują metody, w jaki sposób mogą lepiej swoje interesy reprezentować w ramach UE i "jaką twarz" przybrać w UE. W tym przypadku taka wymiana poglądów może być bardzo pożyteczna - powiedziała.
Minister Fotyga powiedziała, że często ma okazję do bezpośrednich rozmów z minister Goencz, np. podczas posiedzeń Rady Europejskiej.