Ankieta WP: internauci o konkubinacie
W ostatniej ankiecie Wirtualnej Polski zapytaliśmy o legalizację konkubinatu. W naszym sondażu wzięło udział ponad 9,5 tys. osób. 54% ankietowanych było przychylnych legalizacji takich związków, zaś 41% wypowiedziało się negatywnie. 5% wstrzymało się od głosu.
19.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Konkubinat zalegalizować, a partie prawicowe zdelegalizować. I wszystko będzie grało - napisał Andre.
Innego zdania był Koliber. Konkubinat ma to do siebie, że jest związkiem nieformalnym. I tak było od początku świata. Legalizacja konkubinatu proponowana przez SLD ma na celu tylko jedno - legalizację związków homoseksualnych, a co za tym idzie - przyznanie im prawa do np. adopcji dzieci. Niech każdy żyje sobie jak chce we własnym domu, ale niech nie miesza w to osób trzecich, czyli w tym wypadku bezbronnych dzieci!.
Komu to jest potrzebne? W jakim celu? - pytała Anna. Jej zdaniem, można podejrzewać, że ktoś nie może znieść, iż obywatele mają w jakiejś dziedzinie swobodę wyboru. I w tej całej "legalizacji" chodzi o wprowadzenie przez państwo jakiegoś obowiązku ograniczającego dotychczasową swobodę - oburzała się internautka. Po co to całe zamieszanie - żadna forma konkubinatu nie jest w Polsce nielegalna. Nie potrzeba więc żadnej legalizacji. To tak jakby masło przerabiać na bardziej maślane - dodała Anna.
Nie bardzo rozumiem, na czym legalizacja konkubinatu ma polegać. Ma to nie być małżeństwo, ale i nie życie "na kocią łapę". Coś po środku. Ciekawe czy ma to być jedynie wspólnota majątkowa, może ma zmusić do brania odpowiedzialności za dzieci z takich związków. W sumie takie sprawy można uzgodnić między sobą; dzieci zabezpieczone już są - poprzez alimenty. Mam wrażenie, że jest to temat na zamydlenie oczu. Żeby zająć społeczeństwo czymś, co nie jest ważne i nie stanowi problemu - stwierdził paawcio.
Nie widzę potrzeby, by dopatrywać się obowiązków małżeńskich i takich praw w przypadku konkubinatu. Jeśli ktoś żyje w konkubinacie to ma z jednej strony łatwiej (obie strony mogą się rozstać bez problemów), ale nie może rościć sobie takich praw jak małżonkowie - napisał Tomek.
60% Polaków uważa, że kobieta i mężczyzna powinni mieć możliwość życia w legalnym konkubinacie. W przypadku osób jednej płci godzi się na to jedynie 15% respondentów - wynika z marcowego sondażu CBOS. (miz, jask)