Anioł w Hagia Sofia odzyskał twarz
Podczas prac renowacyjnych w bizantyjskiej katedrze Hagia Sofia w Stambule odsłonięto fragment mozaiki ukazującej twarz sześcioskrzydłego anioła - podał szef miejskiego wydziału kultury i turystyki. Powiedział, że konserwatorzy odsłonią również twarz drugiego z serafinów.
Mozaiki w Hagia Sofia - świątyni Bożej Mądrości zbudowanej w Konstantynopolu w latach 532-537 zostały częściowo zasłonięto po przekształceniu jej w meczet, kiedy Bizancjum upadło pod naporem Turków osmańskich w 1453 roku.
Część z nich odsłonięto, kiedy w 1935 roku w laickiej Turcji Hagia Sofię otwarto jako muzeum. Ale twarze sześcioskrzydłych serafinów na pendentywach podtrzymujących ogromną kopułę pozostały zasłonięte.
Widział je w XIX wieku szwajcarski architekt Gaspare Fossati, który w latach 1847-49 razem z bratem prowadził w Hagia Sofia prace konserwacyjne. Oni też zamalowali im twarze.
Serafiny tworzą najwyższy z chórów anielskich, przebywający w największej bliskości Boga, otaczając jego tron. Sześć skrzydeł, którymi się osłaniają, ma odpowiadać sześciu dniom stworzenia.
Do wystroju największej bizantyjskiej katedry użyto 15 ton złota.
Stambuł ma być w przyszłym roku Europejską Stolicą Kultury.