Trwa ładowanie...
d2vxn4z
polska

Anglia: nowy podręcznik bez obelg wobec Polaków

Share
d2vxn4z

Obraźliwy dla Polaków podręcznik dla uczniów szkół średnich w Anglii i Walii, zdających historię na tzw. małej maturze, zostanie zmieniony począwszy od najbliższego wydania - zapowiedział lord Belhaven and Stenton. Wcześniej lord zaapelował do ministra oświaty o zmianę tej książki.
Stare wydanie podręcznika "20th Century World" pozostanie jednak w obiegu, dopóki książki się nie zużyją. W tym wydaniu znajduje się sugestia, że Hitler realizując swój plan zagłady Żydów nie był odosobniony, gdyż wielu pomagało mu w jego urzeczywistnieniu. Według podręcznika należeli do nich "Polacy, Ukraińcy i ci Francuzi, którzy pracowali dla nazistów po ich inwazji na Francję w 1940 roku".
Nowa wersja podręcznika nadal zawiera wprowadzającą w błąd mapę z okresu wojennych podbojów III Rzeszy - lord Belhaven and Stenton zwrócił się do wydawcy z apelem o jej uściślenie. - Mapa uwzględnia terytorialny zasięg hitlerowskich podbojów, ale powinna wyraźnie ilustrować, że Polska przestała istnieć– powiedział.
Autorzy podręcznika sugerowali, że ogromną większość obozów zagłady hitlerowcy umieścili w Polsce dlatego, że Polacy masowo kolaborowali z Niemcami. W nowej wersji piszą, że choć "niektórzy" (nie wymienieni z narodowości) w krajach okupowanych przez Rzeszę współpracowali z hitlerowcami w realizacji planów zagłady Żydów, "było także wielu, którzy stawiali czynny opór hitlerowcom". (teq)

d2vxn4z

Podziel się opinią

Share
d2vxn4z
d2vxn4z
Więcej tematów