Angielska wojna o św. Jerzego
Część duchownych Kościoła Anglii chce, aby św. Jerzy przestał być patronem Anglii, a został nim św. Alban. Powód? Święty Jerzy kojarzy się zbyt z wojną i może obrażać muzułmanów. Jeśli św. Alban miałby zastąpić św. Jerzego, to Anglia musiałaby również zmienić flagę - czerwony krzyż na białym tle na żółty, przekątny krzyż na niebieskim tle. Nowa flaga byłaby zatem zbliżona do krzyża św. Andrzeja, barw narodowych Szkocji.
13.07.2006 | aktual.: 13.07.2006 08:41
Propozycje zmian podczas Synodu Generalnego Kościoła Anglii złożył ks. Philips Chester z londyńskiej parafii św. Mateusza. Według duchownego posługiwanie się św. Jerzym jako patronem Anglii jest "durne". Mówi się, że św. Jerzy był rzymskim oficerem, którego na śmierć skazał cesarz Dioklecjan, ale tak naprawdę nie wiemy czy św. Jerzy w ogóle istniał. Co do św. Albana mamy pewność, a poza tym żył w Anglii – uważa ks. Chester. Bez zwątpienia św. Alban jest ważniejszą postacią dla angielskiego chrześcijaństwa. Według tradycji był on pierwszym męczennikiem, który poniósł śmierć w 304 roku.
Poparcie dla zmiany zapowiedziało kilku starszych biskupów, w tym arcybiskup Canterbury Rowan Williams, prymas Kościoła Anglii, który zaznaczył jednak, że należy postępować ostrożnie ws. pozbawienia św. Jerzego tytułu patrona Anglii – donosi dziennik Daily Mail.
Anglikom będzie jednak trudno pogodzić się z planami duchownych. W 1940 roku postać św. Jerzego zachęcała do patriotyzmu w obliczu hitlerowskiego zagrożenia. Król Jerzy VI ustanowił wtedy Krzyż Jerzego, którym odznaczani byli cywile za akty odwagi. Na medalu widnieje św. Jerzy zabijający włócznią smoka, który symbolizował prześladowania Dioklecjana. Nietrudno się domyśleć, że w czasie II wojny światowej smok utożsamiany był również z niemieckimi nazistami.
Św. Jerzy stał się angielskim bohaterem podczas wojen krzyżowych przeciwko muzułmanom, którzy w XI wieku zdobyli Jerozolimę. Święty miał ukazać się angielskim krzyżowcom podczas bitwy antiocheńskiej w 1098 roku. Synod w Oksfordzie z 1222 roku wyznaczył 23 kwietnia jako lokalny święto ku czci Jerzego, który oficjalnym patronem Anglii został dopiero pod koniec XIV wieku. W 1415 roku abp Canterbury Henry Chichele wyniósł Dzień św. Jerzego do rangi święta obchodzonego w całym królestwie i nakazał aby je świętować równie uroczyście jak Boże Narodzenie.
Spór wokół św. Jerzego nie jest pierwszą sprawą, dotyczącą symboli narodowych i religii. W 2004 roku kontrowersje wywołała wypowiedź biskupa Stephena Lowe z Diecezji Manchester, który jedną z patriotycznych pieśni kościelnych uznał za heretycką i rasistowską.