Trwa ładowanie...
dunuq84

Angela Merkel zakończyła wizytę w Warszawie. Kanclerz chce "wzmocnienia" Polski

Wizyta kanclerz Angeli Merkel w Polsce przebiegła bez większych niespodzianek. Rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyły głównie spraw "geopolitycznych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel przyleciała do Warszawy po godz. 17
Angela Merkel przyleciała do Warszawy po godz. 17 (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dunuq84

- Jest bardzo wielu zewnętrznych graczy, którzy chcieliby podzielić Europę - stwierdził podczas wieczornego brefingu Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister był obecny podczas rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i niemieckiej delegacji, na czele której stała Angela Merkel.

Tak jak zapowiadano, podczas spotkania w Belwederze skupiono się na "geopolityce". Prezydent i szefowa niemieckiego rządu rozmawiali o bezpieczeństwie europejskim, sytuacji na Ukrainie, polityce wobec Rosji i współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

dunuq84

- Popieramy zdecydowanie format Trójkąta Weimarskiego i będziemy się angażować w to, żeby były organizowane spotkania tego typu - powiedziała Merkel podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zobacz także: Julia Pitera ostro krytykuje Dudę

Ciepłych, lub co najmniej optymistycznych słów wobec Polski było więcej. – Stworzenie nowego budżetu UE będzie trudne; ze względu na Brexit brakuje nam środków, a zadań jest więcej; takie kraje jak Polska, które efektywnie wykorzystują środki unijne, chcemy wzmocnić - podkreśliła kanclerz w odpowiedzi na pytanie niemieckiego dziennikarza. Pracownik niemieckich mediów chciał wiedzieć, czy jest możliwe powiązanie przekazywania środków unijnych ze stanem praworządności w danym kraju.

dunuq84

Wizytę kanclerz Angeli Merkel w Polsce relacjonowaliśmy na żywo tu.

"Bardzo dobrze" kontakty. Dużo uśmiechów i kurtuazji

Merkel dyplomatycznie zbywała również pytania o uruchomienie art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Twierdziła, że liczy na wystarczające wyjaśnienia ze strony Polski i rozwiązanie tego problemu. Kanclerz Niemiec przyznała również, że Polska na swój sposób pomaga uchodźcom, zwłaszcza ze wschodu, i warto to podkreślić.

- Uzgodniliśmy, że UE powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź na oburzający atak na Siergieja Skripala - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Premier chce, by temat "rosyjskiego ataku" znalazł się w konkluzjach po Radzie Europejskiej.

dunuq84

Podczas spotkania z kanclerz Merkel premier polskiego rządu poruszył również kwestie współpracy dwustronnej, bezpieczeństwa energetycznego, przyszłości UE, unijnego budżetu oraz kryzysu migracyjnego.

- Ta wizyta pokazuje, że kontakty polsko-niemieckie są bardzo dobre - podsumował spotkanie z Merkel Andrzej Duda.

dunuq84

Podziel się opinią

Share

dunuq84

dunuq84
Więcej tematów